Benim gönlüm buna razı değil

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Gönlüm razı değil, benim gönlüm buna razı değil.
Selamün aleyküm sevgili forum ailem;Biraz önce şahit olduğum benim için acı bir vaziyeti paylaşmak istiyorum. İşyerim 6 katlı binanın 5. katında ve tadilattan sonra gün ışığının yeterli gelmediği yerler var, gündüz bile elektrik lambaları yanıyor, duvarlara asılı ışıklı panolar var onlara yeni tasarruflu aydınlatmalar takılmış, iyi güzel her masanın üstündeki ve ana salondaki aydınlatma mesai saati süresince zaten mecburi yanıyor diğerlerine bir misafir ağırlanmadığı zaman gerek yok. Tutturdu arkadaşın biri hepsi yansın gece, gündüz patlayana kadar diyor, buraya gelene onunla aydınlık şaşalı görünecekmiş. Zaten haramın içindeyiz yeterince, bari elimizle düzeltebildiklerimizi düzeltelim, israf etmeyelim diye bende gereksiz yananları söndürüyorum çünkü içim içimi yiyor orada boşa yanarken. dfrt..Arkanızdan evlatlarınız nasıl dünya bıraktınız diye iyi anmayacaklar sizi, kemikleriniz sızlayacak mezarlarınızda dedim. Adam aleni küfür etti. sasi..Ben mi anlatamıyorum? Onlar neden direniyorlar anlamamak için, milli servet gidiyor cddvb..haram sadece bu iş yeri ve işyerin de çalışanların dışındakilere haram da, din sadece başka nefislere gelmiş, bu iş yerine gelenlere inmemiş de sadece dışarıdakilere mi haram? Anlayan bana bir şey söylesin ne olur elim ayağım sinirden titriyor hem suçlu hem güçlü olmak diye buna diyorlar galiba ''Herkes ektiğini biçecek'' bunu da biliyorum.
Kim ne derse desin ne yaparsa yapsın ben kendimi ve bana öğretilen Allah cc emirlerini bilirim Allah cc koyduğu sınırları geçenler sonunda anlayacaklar.Uzgunnn

ZÜMER SURESİNDE Rabbim diyor ki;
46. De ki: Ey gökleri ve yeri yaratan, gizliyi de aşikârı da bilen Allah! Kullarının arasında, ayrılığa düştükleri şeyin hükmünü ancak sen vereceksin.

47. Eğer yerde ne varsa hepsi ve onunla birlikte bir misli daha o zulmedenlerin olsaydı, kıyamet gününde azabın fenalığından (kurtulmak için) elbette bunları fedâ ederlerdi. Halbuki (o gün) onlar için, Âllah tarafından, hiç hesaba katmadıkları şeyler ortaya çıkmıştır.

48. Onların kazandıkları kötülükler (o gün) açığa çıkmış, alaya aldıkları şey, kendilerini sarmıştır.

49. İnsana bir zarar dokunduğu zaman bize yalvarır. Sonra, kendisine tarafımızdan bir nimet verdiğimiz vakit, "Bu bana ancak bilgimden dolayı verilmiştir" der. Hayır o, bir imtihandır, fakat çokları bilmezler.

50. Bunu onlardan öncekiler de söylemişti; ama kazandıkları şeyler onlara fayda vermedi.

51. Bunun için yaptıkları kötülüklerin vebali onları yakaladı. Bunlardan da zulmedenlerin işledikleri kötülükler, başlarına gelecektir. Bu hususta Allah'ı âciz bırakamazlar.

52. Bilmiyorlar mı ki Allah, rızkı dilediğine bol bol verir, dilediğinden de kısar. Şüphesiz bunda inanan bir kavim için ibretler vardır.

53. De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

54. Size azap gelip çatmadan önce Rabbinize dönün, O'na teslim olun, sonra size yardım edilmez.

55. Siz farkında olmadan, ansızın başınıza azap gelmezden önce, Rabbinizden size indirilenin en güzeline (Kur'an'a) tâbi olun.

56. Kişinin: Allah'a karşı aşırı gitmemden dolayı bana yazıklar olsun! Gerçekten ben alay edenlerdendim (diyeceği günden sakının)!

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam Hümeyra, sen haklısın fakat öyle bir zamanda yaşıyoruz ki doğruyu alenen söylemek artık ters karşılanıyor. Her doğruyu her ortamda dile getirmek böyle sonuçlar verebiliyor!

Ya yanlışını gördüğün kişiyi birebir yavaşça, uygun bir dille uyaracaksın.

Ya etlisine-sütlüsüne karışmayacaksın. Ya da yetkin veya gücün müsaitse doğru olanı yapacak ve yaptıracaksın.

İşyeri ortamını ve pozisyonunu bilemiyorum ama bulunduğun yerin bir sorumlusu varsa fikrini ona söylemen iyi olur.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Akıllı müslüman başkasının başına gelenden ve verilen her nasihatten payına düşeni alandır, almayan nefsine hizmeti onur bilen yarın hesap gününde affı mağfirete nail olamazsa onuda Rabbimin takdiri deyip onur bilecek ama nerede? Burada kalbine, gözüne inen perde burnunun ucunu görmesine engelse, ademoğlu tefekkür edemez, tefekkürü olmayan nereden bilecek idrak edecek ahireti hesabını... Cahil cahil ''veririm ben hesabımı, veremezsem düşer ateşe yanarım'' diyor. İblis Allah cc karşısında hesabı ve cehennemi nasıl kolay üfleyince sönecek ateş gibi gösteriyor. Allah'a sığınırım,Rabbim hem burada ki arkadaşlarımı, kardeşlerimi, idarecilerimizi hem de tüm ümmeti Muhammed'i cehennem ateşinden ,nefsin ve iblisin fitnelerinden hıfzı muhafaza eylesin .AMİN duaa..
İNSAN OLMAK ÇOK ZOR AMA KUL OLMAK TARİFSİZ GÜZEL... Bizlere alemlerin Rabbi olan Allah cc koyduğu sınırlar çerçevesinde ona kulluk ve rızasına ermek nasip olsun inşallah.mrhbba..

gdemir

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hümeyra Hanım Bu tarz konuları çok fazla büyütmemek daha doğru. Serdar Beyin dediği gibi bir üst sorumlu olduğunuz kişiye söylersin. Sonuçları hiç önemli değil ister o ışık yansın ister yanmasın seni ilgilendirmez. Sen vazifeni yapmış olursun.Yalnız işin içine küfür gibi bir durum girmiş. Sen bu küfür meselesini bir üstüne taşı. Bilgisi olursa iyi olur.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm gdemir kardeşim ;Ben konuyu büyütmüyorum bu konu gölgesinde din kardeşlerimin farkına varmadıkları her an yapılan haram olan israfı hatırlatıyorum.Ayrıca bu beni de müslüman olan herkesi de ilgilendirir,beni iş yerim, bana Allah cc rızkımı temin için vesile kıldığı günümün çoğunu geçirdiğim nimet olarak görevlerimi yerine getirmem dolayısı ile ilgilendiriyor sonra müslüman olarak israfa karşı elimden geleni yapmak adına ilgilendiriyor,siz mesela insanız benim bir hatamı beni cehenneme götürecek bir yanlışımı düzeltmez misiniz?Efendimiz sav'' Gördüğünüz yanlışı elinizle gücünüz yetmezse dilinizle,daha olmazsa kalbinizle buğz ederek düzeltiniz''diyor.
''Her doğruyu her ortamda dile getirmek böyle sonuçlar verebiliyor''! yazmışsın Serdar abi o zaman emri maruf nehyi münkeri nasıl yapacağım? Allah'ın haram kıldığını din kardeşlerime iletemeyince Allah cc bunun hesabını o zaman önce bana soracak neden uyarmadın diye değil mi? Size bir şey demiyorum yanlış anlaşılmasın ,''her doğru her ortamda söylenmez'' diye bir söz icat etmişler,bunu düşününce yanlışlara kılıf olduğunu zaten biz anlıyoruz ama tefekkür yapamayan kardeşlerimi nasıl uyaracağız uyandıracağız?Zaten o kardeşlerim şimdi burada ateşi görmedikleri için rahat rahat yanarız diyorlar ama orada ateşi görünce boğazıma sarılıp doğruyu bilirken bizi neden uyarmadın demiyecekler mi?
Beni vicdanım nefsimden daha çok rahatsız ediyorsa orada yapılan işte Allah rızasının olmadığını anlarım kendime ona göre düzen alırım.
Ağzından küfür çıkan kardeşim de anladı hatasını 2 tane evladı var yarına ve ahirette ne götüreceğini zaman zaman kendisine anlatıyorum ben ona kırılmam ben nasihate kulağını tıkamasına üzülürüm...
Burada bunu aktarmamın tek nedeni küçük çember içinde düşünmeden yaptıklarımızın büyük çember içinde ümmet olarak bizlere ne kadar zarar verdiğini anlatmak içindi selametle kalın kalbi güzel dostlarım yahudilerin dilimize pelesenk ettiğimiz ''bana dokunmayan yılan bin yaşasın''atasözü ile değil, müslümana yakışan emri maruf nehyi münker ile amel edebilmek duası ile Allah cc emanet olun.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
selamun aleyküm güzel ablacım, Allah senden ebeden razı olsun duyarlılığın ve adaletli davranışın için... Peygamber efendimiz(s.a.v)in sevdiği kardeşlerinin içinde en çok Hz. Ömer (r.a.) severim çünkü onun insaniyeti ADALETİ duruşu, olaylara karşı tavrı, beni her daim etkilemiştir... o ne mübarek bir zat dır ki yanan mum u söndürtmüştür devletin malı diye.. bizler adaletli olmayı böyle büyük zatlardan öğrendik... sen her zaman aynen devam et ablacım onlar ne derse desin önemli olan RABBİM'in dediğidir...kendini üzme sen doğru olanı yaptın nefsin için değil Allah rızası için yaptın... benim de başımdan buna benzer bir olay geçmişti iş yerinde A4 kağıdı kullandım kendim için, yarın aynısını tamı tamına getirdim koydum ne kadar kullandıysam... iş yerindeki kızlar şaşırmıştı bu ne diye ben de kimsenin hakkı lazım değil o kağıtlar benim değildi iade ettim dedim... baka kaldı bana, bu olaya şaşıran kız da sözde tesettürlü ama ... neyse herkes kendi düşünsün biz söylüyelim de uygulayıp uygulamamak kendine kalmış.. iş yerinde yanlış bir şey olunca ben hemen düzeltir doğrusunu söylerdim patronum da bana doğrucu davut der di... öyle bir hale geldi ki bizim yaşadığımız devir, doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış hikayesine döndü.. olsun biz onuncu köyden de kovulmaya razıyız... insanların işine gelmiyor doğruyu duymak nerde yapmacık hareketler, nerde insan kayırmak, aldatmak varsa bizim memlekette ...neden oluyor bunlar doğruluktan uzaklaşıldığı için ..kim ne derse desin abla biz doğruluktan ayrılmayalım da varsın sevmesinler, varsın adımız DOĞRUCU DAVUT olsun.. Allah a emanet ol...

gdemir

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hümeyra hanım kendimi birden sahabe döneminde hissettim :) Siz kızları anlamak oldukça zor. Sen yanlış yapmamamışsın, sadece yöntemin yanlış. Yaptığın yanlış birinin küfretmesine nden olmuş. Ben çok duydum sokakta küfür yüzünden birbirini öldüreni. Sonuç oraya gitse. Bir ışık yüzünden şehit mi niyazimi olduğunu artık düşünmek lazım.

gdemir

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamunaleykum.

Sözünü bilen kişinin
Yüzünü ak ede,bir söz
Sözü pişirip diyenin
İşini sağ ede,bir söz

Kişi bile söz demini
Demeye,sözün kemini
Bu cihan cehennemini
Sekiz uçmağ ede, bir söz

Söz ola,kese savaşı
Söz ola,kestire başı
Söz ola,ağulu aşı
Bal ile,yağ ede; bir söz...

(Yunus EMRE)

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm güzel ailem iyi ki varsınız...:) gdemir kardeşime ,emoş kardeşime,Serdar abime ,gönül dostuma ,tolunay kardeşime ve okuyup nasibine düşeni alan tüm din kardeşlerime canı gönülden teşekkür ederim Rabbül alemin sizlerden sonsuz razı olsun.Herkes kabı kadar alır der gönül sızım doğru der,hepimiz kendi kabımız kadarını alıp kalan neydi, ne değildi bilemeyiz. Beni düşündüğünüz için Allah cc sonsuz razı olsun gdemir kardeşim Yunus dizeleri içinde teşekkür ederim vvcc..
Kalbi pamuk şekeri kardeşim emoş, satırların için ve beni duyan kalbin için ne kadar dua etsem az dünya ahiretin gülistan bahçeleri olsun inşallahdgüüll,.dgüüll,.dgüüll,.
Bu doğrucu Davutluk'la ilgili daha önceki iş yerimden çok anım var orada da rüşvetle savaşıyordum ve Hak dediğimizde akan suların durduğunu sonunda patronumda anlamıştı ve uzun süre geri işe dönmem için aramıştı,aracılar koymuştu,ben doğrucu olmaktan bu uğurda Hak için canımı tehdit etmelerini şehit mi ,Niyazi mi olacağımı düşünmeden atlarımsırıtık.:, çünkü vicdanım öldürür beni haksızlık eden öldürmezse bile...
Burada ki yani iş yerindeki kardeşlerim , aslında ne demek istediğimi biliyorlar herkes gibi nefislerine yeniliyorlar ne diyeyim ben uyarımı yineler anlamıyorlar sa dua etmekten başka çarem yok.Hidayeti verecek Allah cc ben üzerime düşen kulluk görevimi yapıp verilecek olan hesaptan üzerime düşeni yaparak bertaraf olurum inşallah üzüldüğüm gözümün önünde ateşe koşanlar. Rabbim cümlemizi affı mağfiret etsin en başta da beni ve nefsimi...:(
Gdemir kardeşim biliyor musun? senin söylediğin o sahabe zamanında yaşamak için kaç can feda etmeye razıyım ben,ahir zaman fitneleri içinde imanı korumak o kadar zor ki!
Efendimizin bir hadisi şerifi şöyle diyor
“İnsanların üzerine öyle bir zaman gelecek ki dininin gereklerini yerine getirme konusunda sabırlı/dirençli davranıp müslümanca yaşayan kimse avucunda ateş tutan kimse gibi olacaktır.”(Tirmizî, Fiten,73; Ebu Davud, Melahim,17).''

Bu hadiste imansızlıktan söz edilmiyor, dini yaşamanın zorluğundan bahsediliyor.Bu hadisle bazı kaynaklarda Efendimiz; “o günlerde iyi bir iş yapan kimse, başka zamanlarda o işin aynısını yapanın alacağı ecrin, sevabın elli katını alacağını..” müjdelemiştir.
Bu kadar haramın içindeyken ne kadar nasipleniriz bilemiyorum ama ümidim sonsuz Rabbim bilmediğimiz başka kapılar açar inşallah kurtuluşumuza ama biliyorum ki onun merhameti azabını geçmiştir elhamdülillah,selametle yerlerin ve göklerin sahibi yüce Allah cc emanet olun sevgili forum ailem.

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Bazı insanların düşünce çemberi çok dardır ablacım.İster müslüman olsun,ister ateist fark etmez gereksiz yere elektrik tüketmek dinden önce akla ve mantığa uymaz.Yani kişi harama helale çok takılmasa da,elektriği,suyu ya da gereksiz başka şeyleri israf etmemeli.Zaten enerjiye gereğinden fazla para ödeyen bir ülkeyiz.

Size tepki gösterenleri umursamayın.İsteseniz bana ne ben mi ödüyorum der umursamazdınız ama hamurunuz sağlam ki gönlünüz razı gelmemiş...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Kimin toprağı.
Sen üzülme değerli kardeşim, sen ki bulunduğun ortamda fuzili yere yanan lambaları görüp kapatıyor ve açık bırakan vurdum duymaz kişileri uyardığın halde, amaaaan parası benim cebimden mi çıkıyor düşüncesiyle yine açık bırakıp gidiyorlarsa senden günah gitmiştir.

Bir yabani heyvanı evcileştirebilirsin ama bir insanı aslaqqww..k

Sen uyarılarını yaptınmı tamam o halde sıkıntı yok.
Yaf oranın (neresiyse işte) üst yetkilisi patron, müdür,müdür yardımcısı herneyse o aldırış etmiyorsa sen niye kafanı takıyorsunki. hmmnn

Eğer varya,başbakanımız Syn.Ahmet davutoğlu değilde kazara sen olmuş olsaydın vay halimizebhoff

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Ahh Ahh nerde hazinenin parasını hakkıyla kullananlar...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamün aleyküm güzel ailem iyi ki varsınız...:) gdemir kardeşime ,emoş kardeşime,Serdar abime ,gönül dostuma ,tolunay kardeşime ve okuyup nasibine düşeni alan tüm din kardeşlerime canı gönülden teşekkür ederim Rabbül alemin sizlerden sonsuz razı olsun.Herkes kabı kadar alır der gönül sızım doğru der,hepimiz kendi kabımız kadarını alıp kalan neydi, ne değildi bilemeyiz. Beni düşündüğünüz için Allah cc sonsuz razı olsun gdemir kardeşim Yunus dizeleri içinde teşekkür ederim vvcc..
Kalbi pamuk şekeri kardeşim emoş, satırların için ve beni duyan kalbin için ne kadar dua etsem az dünya ahiretin gülistan bahçeleri olsun inşallahdgüüll,.dgüüll,.dgüüll,.
Bu doğrucu Davutluk'la ilgili daha önceki iş yerimden çok anım var orada da rüşvetle savaşıyordum ve Hak dediğimizde akan suların durduğunu sonunda patronumda anlamıştı ve uzun süre geri işe dönmem için aramıştı,aracılar koymuştu,ben doğrucu olmaktan bu uğurda Hak için canımı tehdit etmelerini şehit mi ,Niyazi mi olacağımı düşünmeden atlarımsırıtık.:, çünkü vicdanım öldürür beni haksızlık eden öldürmezse bile...
Burada ki yani iş yerindeki kardeşlerim , aslında ne demek istediğimi biliyorlar herkes gibi nefislerine yeniliyorlar ne diyeyim ben uyarımı yineler anlamıyorlar sa dua etmekten başka çarem yok.Hidayeti verecek Allah cc ben üzerime düşen kulluk görevimi yapıp verilecek olan hesaptan üzerime düşeni yaparak bertaraf olurum inşallah üzüldüğüm gözümün önünde ateşe koşanlar. Rabbim cümlemizi affı mağfiret etsin en başta da beni ve nefsimi...:(
Gdemir kardeşim biliyor musun? senin söylediğin o sahabe zamanında yaşamak için kaç can feda etmeye razıyım ben,ahir zaman fitneleri içinde imanı korumak o kadar zor ki!
Efendimizin bir hadisi şerifi şöyle diyor
“İnsanların üzerine öyle bir zaman gelecek ki dininin gereklerini yerine getirme konusunda sabırlı/dirençli davranıp müslümanca yaşayan kimse avucunda ateş tutan kimse gibi olacaktır.”(Tirmizî, Fiten,73; Ebu Davud, Melahim,17).''

Bu hadiste imansızlıktan söz edilmiyor, dini yaşamanın zorluğundan bahsediliyor.Bu hadisle bazı kaynaklarda Efendimiz; “o günlerde iyi bir iş yapan kimse, başka zamanlarda o işin aynısını yapanın alacağı ecrin, sevabın elli katını alacağını..” müjdelemiştir.
Bu kadar haramın içindeyken ne kadar nasipleniriz bilemiyorum ama ümidim sonsuz Rabbim bilmediğimiz başka kapılar açar inşallah kurtuluşumuza ama biliyorum ki onun merhameti azabını geçmiştir elhamdülillah,selametle yerlerin ve göklerin sahibi yüce Allah cc emanet olun sevgili forum ailem.

Selamun aleyküm ablacım, duaların için yürekten Amin diyorum, inşallah o dünya ve ahiretin gülistan bahçelerinde hep beraber oluruz.... selam ve dua ile...duaa..

Sen üzülme yaralı kalbim yaradan sana YAR...!Hiç düşünme olanları yanında kimsesizler kimsesi VAR...!

bu sözlerim sana güzel ablacım kalbimdesin........

Üst Alt