Hakkını Herkese Helal etmek?

aysun_hanım

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm
Değerli kardeşlerim; Benim sorum herkese düşmanlarımıza dahi hakkımız helal etmenin fazileti hakkında yani ölmeden herkese hakkımız helal edersek bunun mükafatı ahirette karşımıza nasıl çıkar.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam,Değerli kardeşim,
Cennete girmenin en kolay yolu nedir.. biliyormusunuz?

Hiç birilerinde hakkınızın kaldığı oldumu? eminim "çooookkkk" diyorsunuz sanki duyar gibiyimeh,buna karşılık mutlaka birilerininde size hakkı geçmiştir.eminim onada kafa sallıyorsunuzPeki kul hakkını ödemenin çok zor olduğunu biliyormuyuz..? pek tabiki hepimiz biliyoruz..

Çünkü Rahman ve Rahim olan Allah dilerse her türlü günahımızı affeder biliyorsunuz bu onun takdiri ve lütfudur ama kul hakkına karışmaz..
O zaman değerli insanlar biz akıllı olalım ve henüz bu dünyada işimiz bitmeden bilerek yada bilmeyerek haklarını gasbettiğimiz insanlardan helallik alalım,helalleşelim..peki söylenmesi imkansız olan türden gasplar varsa ne yapacağızozaman enazından o insan için hayır dua edelim..

Allahın bu dünyadada ahirettede bu insana hayırlı ömür vermesini dileyelim,günahlarının bağışlanması için duacı olalım,cennet-i mekan dileyelim.buraya kadar sanırım sorun yok..
pekiii ya hakkı gaspolan biz isek? ne yaparız..? durun hemen onuda söyleyeyim kuvvetle muhtemeldirki hakkımızı helal etmeyiz...dahası birçok belayı arkasından okuruz yetmez öbür dünyada hesaplaşırız seninle diye üstüne üstlük randevulaşırız...

Halbuki bilemeyiz ki yada biliriz muhakkakta belki nefsimize mağlup olup farkına varmayızki o bedduaları ederken aslında alacağımızın bir kısmından vazgeçmiş oluruz

belkide mazallah alacaklıyız derken borçlu bile kalabiliriz..O yüzden sakın herne olursa olsun kimseye kötü dileklerde bulunmayalım,beddua etmeyelim..etmeyelimde ahiretimizi zora sokmayalım..Bedduanında kul hakkını gaspa girdiğini söylememe herhalde gerek yok..

Veeeeee şimdi gelelim işin en enteresan kısmına..Sanırım ahiret hayatımızın güzel olmasını hepimiz isteriz,hepimiz cennete girmeyi arzu ederiz..bunun öyle pek kolay olmadığınıda biliriz tabiki..cennetin etrafı taşlı,dikenli,çalı,çırpıyla çevrili içeriye girmek için o zorluğu,meşakkati çekmek gerekir oysa cehennemin etrafı güllük gülüstanlık kızlar,çalgı,çengi,saz,caz eğlence ile çevrili.içeriye girmek o kadar kolayki..

Tabiki biz mekanımız cennet olsun istiyoruz o zorluklarıda aşmaya kararlıyız inşaallah..
Şimdi size bu yazıyı yazma amacıma geliyorum..cennetlik olmanın formülünü istermisiniz? söylüyorum:

1) öncelikle doğru itikat,doğru iman..Lailaheillallah muhammeden resulallah
2) herkese hakkını helal etmek..
evet işte hepsi bu.Aşağıdaki hadisi okuyun lütfen..

Hz.Ali cennetle müjdelenen 10 sahabeden birisidir malumunuzdiğer sahabelerden biri bunu merak konusu yapmış ve Hz.Aliye gelip "ya Ali babamla aram bozuk bu gece sende kalabilirmiyim" demiş.Maksadı gece Hz.Aliyi gözleyip nasıl ibadet yaptığını anlamakmış.Gece boyunca rutin ibadetin dışında fazladan bir ibadeti olmamış

Hz.Alinin..Sabah kalktıklarında.sormuş misafir sahabe..
-Ya Ali sabaha kadar seni gözledim fazladan bir ibadetini göremedim senin cennetle müjdelenmenin sırrı nedir

-Hz.Ali:Vallahi benim ibadetlerimin senden bir fazlalığı yoktur,ama ben her gece yatarken herkese hakkımı helal ederim
-Ya Ali Vallahi işte sen bunun için cennetle müjdelenmişsin..demiş

Gördünüzmü cennetlik olmanın kolayını? herşey ne kadar kolay..hem size birşey söyleyeyimmi..eğer birisinden alacağımız var ve alamıyorsak..aklımız hep o alacağımızda kalmıyormu ?buda bizde huzursuzluk yaratmıyormu..birde borçlunun arkasından atıp tutup sevaplarımızı tüketmiyormuyuz.lütfen deneyin ellerinizi açın ve

Allaha dua ederken herkese hakkınızı helal ettiğinizi Allaha söyleyin..hergün dualarınızı bu şekilde tamamlayın.o kadar rahatlayacaksınızki neredeyse daha bu dünyada cenneti yaşamaya başlayacaksınız.Hepinizin ahireti cennet olsun inşaallah..bütün güzellikler sizlerin olsun

(alıntıdır.)

aysun_hanım

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm
Teşekkür ederim canım hocam bu kadar büyük bir karşılığı olduğunu duydum ya inanın çok sevindim.ALLAH (cc) Sizlerden razı olsun.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Bu güzelliğin hafifliğini ben çok yaşıyorum elhamdülillah affetmek en büyük erdemlerden nefse zor geliyor ama Allah cc ahirette vereceği mükafatı düşününce her şeyi elimin tersiyle itip tüm haklarımı helal ediyorum.Kul ahirette amel defterinde tanımadığı bilmediği günahlarla sevaplarla karşılaşırmış,terazi kurulunca sevaplar bitince başka neleri var diye bakılırmış meleklerin yazamadığı sevaplarını söylermiş yaradan,bunlardan biri de helal edilen hakların Allah cc tarafından verilecek olan kimsenin bilmediği karşılığından bahseder Allah dostları,düşününce kim istemez sadece yaradan ve sizin aranızda olan böyle bir ahiret nimetini:)

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Herkes ister !

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Tabi ki Allah cc sevgisi ,korkusu olan kulun isteyeceği baş tacı edeceği bir nimet o yüzden bu konuda bu istek nefsimizden ağır basmalı ve haklarımızı helal etmeliyiz. Hz Ali'nin fıtratı çok güzel benimde dinlediğim başka bir menkıbede şöyle anlatılıyor.
Efendimiz sav sabah namazını kıldırır sahabeye ve ardına döner her sabah olduğu gibi rüya gören var mı? diye sorar,kimseden ses çıkmayınca konuyu değiştirip onlara şu soruyu yöneltir.
_Size biri bir kötülük yapsa ne yaparsınız?
_Affederiz ya Resulallah
tekrar ikinci defa sorar
_Size biri bir kötülük yapsa ne yaparsınız?
_Affederiz ya Rasulallah
üçüncü defa sorar efendimiz ,yine
_Affederiz ya Rasulallah
Efendimiz dördüncü defa soruyu yineleyince sahabenin boynu tek tek öne eğilmeye başlar ve susarlar.
Efendimiz sav ''Ali ''nerede bana onu çağırın der.Hz Ali göz rahatsızlığı sebebiyle evindedir,sahabe haber verir ve efendimizin huzuruna gelir.Aynı soruyu defalarca Hz Ali'ye yöneltir efendimiz o hep;
_Affederim ya Rasulallah der.
Çünkü o affetmenin karşılığında alacağı büyük nimetten haberdardır bilir ki bu güzel hasleti karşılında onun hiç bilmediği günahları af olunacak,Rabbinin onun için hazırladığı
kimsenin haberdar olmadığı ahiret nimetleri ile karşılık bulacaktır.“Kim zerre miktarı hayır (iyilik), yapmışsa onun (mükâfatını) görür, Kim de zerre miktarı kötülük yapmışsa onun (karşılığını) görür.Zilzal 7_8 ayetler.
Bu affetme hakkını helal etmede Allah cc hoşlandığı bir davranış olduğundan karşılığını böyle güzelliklerle doldurmuştur.Rabbim cümle din kardeşlerime nasip etsin inşallah.duaa..

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ve Aleykümselam,Değerli kardeşim,
Cennete girmenin en kolay yolu nedir.. biliyormusunuz?

Hiç birilerinde hakkınızın kaldığı oldumu? eminim "çooookkkk" diyorsunuz sanki duyar gibiyimeh,buna karşılık mutlaka birilerininde size hakkı geçmiştir.eminim onada kafa sallıyorsunuzPeki kul hakkını ödemenin çok zor olduğunu biliyormuyuz..? pek tabiki hepimiz biliyoruz..

Çünkü Rahman ve Rahim olan Allah dilerse her türlü günahımızı affeder biliyorsunuz bu onun takdiri ve lütfudur ama kul hakkına karışmaz..
O zaman değerli insanlar biz akıllı olalım ve henüz bu dünyada işimiz bitmeden bilerek yada bilmeyerek haklarını gasbettiğimiz insanlardan helallik alalım,helalleşelim..peki söylenmesi imkansız olan türden gasplar varsa ne yapacağızozaman enazından o insan için hayır dua edelim..

Allahın bu dünyadada ahirettede bu insana hayırlı ömür vermesini dileyelim,günahlarının bağışlanması için duacı olalım,cennet-i mekan dileyelim.buraya kadar sanırım sorun yok..
pekiii ya hakkı gaspolan biz isek? ne yaparız..? durun hemen onuda söyleyeyim kuvvetle muhtemeldirki hakkımızı helal etmeyiz...dahası birçok belayı arkasından okuruz yetmez öbür dünyada hesaplaşırız seninle diye üstüne üstlük randevulaşırız...

Halbuki bilemeyiz ki yada biliriz muhakkakta belki nefsimize mağlup olup farkına varmayızki o bedduaları ederken aslında alacağımızın bir kısmından vazgeçmiş oluruz

belkide mazallah alacaklıyız derken borçlu bile kalabiliriz..O yüzden sakın herne olursa olsun kimseye kötü dileklerde bulunmayalım,beddua etmeyelim..etmeyelimde ahiretimizi zora sokmayalım..Bedduanında kul hakkını gaspa girdiğini söylememe herhalde gerek yok..

Veeeeee şimdi gelelim işin en enteresan kısmına..Sanırım ahiret hayatımızın güzel olmasını hepimiz isteriz,hepimiz cennete girmeyi arzu ederiz..bunun öyle pek kolay olmadığınıda biliriz tabiki..cennetin etrafı taşlı,dikenli,çalı,çırpıyla çevrili içeriye girmek için o zorluğu,meşakkati çekmek gerekir oysa cehennemin etrafı güllük gülüstanlık kızlar,çalgı,çengi,saz,caz eğlence ile çevrili.içeriye girmek o kadar kolayki..

Tabiki biz mekanımız cennet olsun istiyoruz o zorluklarıda aşmaya kararlıyız inşaallah..
Şimdi size bu yazıyı yazma amacıma geliyorum..cennetlik olmanın formülünü istermisiniz? söylüyorum:

1) öncelikle doğru itikat,doğru iman..Lailaheillallah muhammeden resulallah
2) herkese hakkını helal etmek..
evet işte hepsi bu.Aşağıdaki hadisi okuyun lütfen..

Hz.Ali cennetle müjdelenen 10 sahabeden birisidir malumunuzdiğer sahabelerden biri bunu merak konusu yapmış ve Hz.Aliye gelip "ya Ali babamla aram bozuk bu gece sende kalabilirmiyim" demiş.Maksadı gece Hz.Aliyi gözleyip nasıl ibadet yaptığını anlamakmış.Gece boyunca rutin ibadetin dışında fazladan bir ibadeti olmamış

Hz.Alinin..Sabah kalktıklarında.sormuş misafir sahabe..
-Ya Ali sabaha kadar seni gözledim fazladan bir ibadetini göremedim senin cennetle müjdelenmenin sırrı nedir

-Hz.Ali:Vallahi benim ibadetlerimin senden bir fazlalığı yoktur,ama ben her gece yatarken herkese hakkımı helal ederim
-Ya Ali Vallahi işte sen bunun için cennetle müjdelenmişsin..demiş

Gördünüzmü cennetlik olmanın kolayını? herşey ne kadar kolay..hem size birşey söyleyeyimmi..eğer birisinden alacağımız var ve alamıyorsak..aklımız hep o alacağımızda kalmıyormu ?buda bizde huzursuzluk yaratmıyormu..birde borçlunun arkasından atıp tutup sevaplarımızı tüketmiyormuyuz.lütfen deneyin ellerinizi açın ve

Allaha dua ederken herkese hakkınızı helal ettiğinizi Allaha söyleyin..hergün dualarınızı bu şekilde tamamlayın.o kadar rahatlayacaksınızki neredeyse daha bu dünyada cenneti yaşamaya başlayacaksınız.Hepinizin ahireti cennet olsun inşaallah..bütün güzellikler sizlerin olsun

(alıntıdır.)

Bu güzelliğin hafifliğini ben çok yaşıyorum elhamdülillah affetmek en büyük erdemlerden nefse zor geliyor ama Allah cc ahirette vereceği mükafatı düşününce her şeyi elimin tersiyle itip tüm haklarımı helal ediyorum.Kul ahirette amel defterinde tanımadığı bilmediği günahlarla sevaplarla karşılaşırmış,terazi kurulunca sevaplar bitince başka neleri var diye bakılırmış meleklerin yazamadığı sevaplarını söylermiş yaradan,bunlardan biri de helal edilen hakların Allah cc tarafından verilecek olan kimsenin bilmediği karşılığından bahseder Allah dostları,düşününce kim istemez sadece yaradan ve sizin aranızda olan böyle bir ahiret nimetini:)

Selamün aleyküm ablalarım, dilerim Allah'tan ömrünüz hayırlarla ve mutluluklarla dolu olsun. Benim durumumu biliyorsunuz benim ömrü hayatımda hakkımı helal etmem dediğim çok az insan vardır. Ama bazıları var ki mükafatını sevabını bildiğim halde hakkımı helal etmiyorum, çünkü yaptıklarının beni nasıl tükettiğini biliyorum ve bedelini ödemelerini istiyorum. Ben hakkımı helal edersem yaptıkları her şey dünyada zaten kaldı ahirette de yanlarına kalacak nasıl hakkımı helal ederim?

Bu benim için çok imkansız bir durum, nefsime yenildiğimi biliyorum. İlerleyen zaman ne gösterir bilemem ama dünya ve ahirette iki elim yakalarında ve hakkımı asla helal etmiyorum. Yaptıkları hatayı günahı görmeleri için doğru yolu bulmaları için dua ediyorum.Ben artık onları Allah'a havale ettim. İlk zamanlar canım öylesine yandığı için beddua ettim ama uzun zamandır artık beddua etmiyorum. Sadece doğru yolu bulmaları için dua ediyorum.

Daha fazlası içimden de gelmez dilimden de...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
'' hakkımı asla helal etmiyorum. Yaptıkları hatayı günahı görmeleri için doğru yolu bulmaları için dua ediyorum.''
Aleyküm selam sevgili Tolunay kardeşim;seni çok iyi anlıyorum birebir olmasa da benim yaşadıklarım ve sonucu aynı, sen duana devam et çünkü sonunda yüreği yumuşatıyor Rabbim ve duayı kurtulmaları için ediyorsun ne güzel işte ahirette karşılığını Allah cc vereceği hallerden biri bu sen affediyorsun bunun karşılığı Rabbin de seni affediyor.Ha bir de ettiğin duaların karşılığında melekler hemen aminler ile sana hayır duası ediyor imiş sana kötülük edene hayırla karşılık verebilmek insanın zor nefis kapılarını da geçmek için aşındırdığı anlamına geliyor.Bu çok güzel, verdiğin emek zayi olmaz Allah cc adaleti asla şaşmaz her hayırlı işin karşılığı boş kalmaz sen hayırı işle Allah'a havale et ''iyilik yap denize at balık bilmezse halık bilir'' inşallah anlatabilmişimdir.Selametle kal kardeşim.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm bakın bir şey daha öğrendim;''marifete geçince insana tevazu yerleşiyormuş,benlikten vazgeçip karşısındakini düşünmeye başlıyormuş sun''.Yukarıda anlattığım aşındırdığımız nefsin hoşuna gitmeyen kapı bu olsa gerek.Allah cc her işinde hikmet var bize zor hoş gelmeyen işlerin içinde ne hikmetler var.Biz bir taraftan kaybederken diğer taraftan bize ne kapılar açılıyor elhamdülillah....

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Hakkımızı helal edenler oluyoruz daha çok da cenaze namazları esnasında bunlar oluyor. Lakin, Kıyamet'te iyiliklerimiz ve kötülüklerimiz değerlendirildiği esnada, muhatabımız anne ve babamız da olsa dünya hayatında helal etmiş olduğumuz haklarımızı geri isteyebiliriz, ki Rabb'im bu duruma düşmekten bizleri muhafaza eylesin, bu da bir gerçektir.
Bir kısım ayetler bunu açık açık ifade etmiştir.
Rabb'im helal etmiş olduğumuz haklarımızı yarın Kıyamet Günü'nde iyi olmayan halimize sebep geri istemekten bizleri muhafaza eylesin. Ve öyle bir duruma düşmekten de bizleri muhafaza eylesin.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm.
Herkese hakkımı kalbimden ediyorum.
Kıyamam kimseye.
Nasılsa geçiyor kırgınlık!
Öfke de geçiyor Zamanda geçiyor yarına cikacagimiz belli değil .
Kimse benim yüzümden yutkunsun istemem.
Selametle

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Selamün aleyküm ablalarım, dilerim Allah'tan ömrünüz hayırlarla ve mutluluklarla dolu olsun. Benim durumumu biliyorsunuz benim ömrü hayatımda hakkımı helal etmem dediğim çok az insan vardır. Ama bazıları var ki mükafatını sevabını bildiğim halde hakkımı helal etmiyorum, çünkü yaptıklarının beni nasıl tükettiğini biliyorum ve bedelini ödemelerini istiyorum. Ben hakkımı helal edersem yaptıkları her şey dünyada zaten kaldı ahirette de yanlarına kalacak nasıl hakkımı helal ederim?

Bu benim için çok imkansız bir durum, nefsime yenildiğimi biliyorum. İlerleyen zaman ne gösterir bilemem ama dünya ve ahirette iki elim yakalarında ve hakkımı asla helal etmiyorum. Yaptıkları hatayı günahı görmeleri için doğru yolu bulmaları için dua ediyorum.Ben artık onları Allah'a havale ettim. İlk zamanlar canım öylesine yandığı için beddua ettim ama uzun zamandır artık beddua etmiyorum. Sadece doğru yolu bulmaları için dua ediyorum.

Daha fazlası içimden de gelmez dilimden de...
Sadece doğru yolu bulmaları için dua ediyorum demişsin,
sen genede insaflıymışsın ki dua edebiliyorsun ama onlar yollarını bulmuşlar daha başka yol bilmezler onedenle nefesini tüketme bırak ne halleri varsa görsünler derim:imkansiz:.
Niyemi böyle dedim? çünkü aynı sıkıntıları bende yaşadım ve halen yaşıyorumdfrt..
Hani, kimin daha önce öleceği bilinmez ama öyle birileri varki, eğer benden önce ölürlerse ahdım var balkona bir masa kurup açacağım bir tekirdağ aslan sütü,, açıcam bilgisayarda bizim oyun havalarını çiftetelli.:tamam:. oynayacağım ve sonra bana ait olan her bahçeden birer avuç toprak alıp mezarlarının üstüne atacağım.

Bazıları bana diyorki neden bukadar sertsin,ön yargılısın. işte bunlar gibi insanlar yüzünden sertim,bunlar gibi insanlar yüzünden herkese inanmıyorum onedenle buluttan nem kapıyorumdfrt..

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Haklısın Ekrem abi ama benim içinde böyle düşünmek o kadar kolay olmadı. Ben bir dönem niyeti gerçekten bozmuştum canlarına kast etmeyi bile düşündüm, ama değmeyeceğini Allah'ın adaleti varken benim yapacaklarımın canlarını sandığım kadar yakmayacağını anladım, dua ederek huzur buldum. Dua ediyorum onlar için içleri kötülükle fesatlıkla şeytanlıkla dolu Allah korkusu olmayan insanlar, dua etmemin sebebi ise yaptıkları yanlışları girdikleri günahı görüp bana yaşattıklarını kimseye yaşatmamaları ve tövbe etmeleri yoksa hakkımı bende helal etmiyorum. Hak başka günahlarından dönmeleri başka bakarsın o insanların doğru yolu bulması için bir vesile olabilirim belki bu da bana yeter...

Abi sertlik ve ön yargı meselesine gelince bu insanlar yüzünden bende en az senin kadar hatta belki de çok daha fazla sertim ön yargılıyım ve insanlara inanmıyorum güvenmiyorum. Ben sadece böyle huzur bulabildiğim için hayır dua ediyorum yoksa beddua ettiğim zamanlarda oldu. Ama beddua huzur vermezken öfkemi harlatırken hayır dua etmek huzur verdi abi. Hakkımızda hayırlısı Rabbim cümlemizi hayırlı içinde Allah korkusu olan insanlarla karşılaştırsın. Allah'a emanet ol abi...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah tealanın sana nasıl davranmasını istiyorsan insanlara öyle davran...

Üst Alt