Hassas terazilerimiz bozulmuş

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm dostlar;2 gündür eski defterler vicdanı rahatsız eden şeyler açılıyor arkadaşlar arasında buda beni konunun dini yönden,vicdan yönünden,insanlık yönünden önüme tekrar yatırıp gözden geçirmeme sebep oldu.
Bir insandan negatif sesler yükseliyorsa,etrafına karşı haliyle tavrıyla sözüyle dahada ileri giderek şiddetle muamele ediyor ise önce kendine sonra etrafına zulüm ediyordur.
Bu haldeki insanı araştırdığınızda yine yaşadıkları ile yaşamak zorunda bırakıldıkları arasında boçalayan,uyum sağlayamayan,dengeden uzak,aklıyla ve kalbiyle yaşadıklarını özümseyemeyen insanın dışa yansıyan yardım edin çağrısıdır.
Oysa herkes o insanlardan hep şikayeti tercih eder canı yandığını anlamaz,şikayet ettiği şeyin kendinde var mı? yok mu? olduğunu bile düşünmeden direk karşıyı yargılar...:(

Orta da kocaman uçurum var ve karşımızda ki insan uçurumun bu tarafında kalmış biz nasıl olmuş sa geçmişiz o insana sen aptalmısın neden geçmiyor sun? diyoruz.Biz geçerken bir köprü bulmuş geçmişiz bu insan bulamamış geçemiyor karşıdan yardım için sesleniyor bende geçeyim yol bulamıyorum diyor,biz ise onu yadırgıyor yapamadığının sebebini aramak yerine yargılıyoruz.
Burada fitne oluyor,gıybet oluyor,hoşgörüsüzlük anlayışsızlık,bananecilik,düşene birde sen vur gitsin...
Hiç biri dinimizde müslümanlıkta olmayan şeyler:(
Madalyon gün oluyor bize dönüyor bir şeyler yaşanıyor sonucunda bizde de aynı köprüyü geçememe olayı peydah oluyor bizim sesimizi de kimse duymuyor o zaman işte babaannemin deyimiyle''arpacık kumrusu''gibi düşünmeye başlıyoruz.
Bozulan terazimizi nasıl düzeltiriz diye...Bakıyorum oradan sonra da yine doğruya değil yanlışa gidiyoruz ben bunu yaptım da kendimden oldu diyemiyoruz nefsimize ne hikmettir toz konduramıyoruz kendimize zulme devam ediyoruz.Bozulan terazinin sebebini de başkalarında ve onlara yapıştırmaya alıştığımız hatalarda arıyoruz.Hata kendimizde dinimiz bize güzel yaşamayı öğretiyor biz kaçıyoruz,biz de elin dinini değiştirmiş kendi nefsine uydurmuş hakikatten haktan bir haberdar insanların kendilerine çare olmayan çaresizliklerine tutunup elimizdeki doğruyu hor görmek meziyet haline getirilmiş.Terazilerimiz bireylerden hassasiyetlerimizden başlayarak oynanmış bozulmuş:(
Toplumun ahlakının bozulmasına,dünyanın kargaşasının fitnesinin çoğalmasına neden şaşırıyoruz o uçurumu geçende geçemeyen de aklını ve iradesini doğru kullanmıyor ki kim kime neyi şikayet edip kınıyor anlamış değilim!:bilmemm:.

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm selam ablacım çok doğru ve güzel yazmışsın. Abla insanoğluyuz hiç birimiz diğerimize benzemiyoruz, hiç birimiz hatasız değiliz Amenna. Ama bu yazdıklarını bende anlamıyorum sanırım ömrüm bittiği günde anlamadan kabre konulacağım. Olur ya belki bir gün anlarsın o gün bana da anlat ablacım. Allah'a(c.c) emanet ol ablacım...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Hassas terazilerimiz ne zaman yok oldu? ben az çok tahmin yürüteyim; ne zaman ki; vicdanımızla hareket etmeyi bırakıp, mantıklı ve nefsani hareket ettiysek, dünyevi isteklere boyun eğdiysek, işte tam da o zaman hassas terazilerimiz bozuldu.. her şey de olduğu gibi bu da nankör insanoğlu 'nun eseri...:mad:

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Ey DÜNYA...Bizleri nerelere savurdun? Hangi kendini bilmez, menfaat gözünü bürümüş, nefsine teslim olmuş, zavallılar diyarına...

Bazen düşünüyorum da, (Allah'ım affet beni), bu hayata bir bayan olarak geldiğime üzülüyorum! Etrafta onca zavallı insan varken, benim de onların cinsinden oluşuma...

Yanlış anlamayın söylediklerimi, kesinlikle bu bir cinsiyet ayırımı yapmak, aşağılamak filan değil! sadece bir SİTEM!!

Nerede kaldı? benim elleri mis gibi KINA kokan annelerim?
Nerede kaldı? evladını okuldan gelince sobanın yanına oturtup ona mısır patlatıp, yediren annem!
Nerede kaldı? bana gece uyumadan İHLAS suresini okutan, canım Annem...

Kendini bilen, rabbini bilen annelerimiz haricinde;
Yeni nesil annelerimiz bana göre; nefsine köle olan, birer kibir abidesine dönüşüyor!

Çok yazık! Allah ıslah etsin hepsini....

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
HER SATIRIN GÜZELDE EMOŞUM SİTEM KİME ?BİZ aciz kulların böyle bir siteme hakkı var mı?Rabbül alemin herşeyi yerli yerince yapmamışmıdır?SSen hem cinslerinin içinde güzel ol güzeli temsil et güzel örnek olmaya çalış gerisini ancak Allah cc hükmü ve dileği düzeltir .Ayrıca eğrininde hikmeti vardır unutma!Selametle bir kere daha düşün ve yeniden ifade etmeye çalış güzel niyetini dünya güzeli can kardeşim:)

tozduman

Moderatör
Moderatör
Emoş kardeşim kırgın Gamsız ve yureksizlere ne diyeyim haksız da değil
:(

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
HER SATIRIN GÜZELDE EMOŞUM SİTEM KİME ?BİZ aciz kulların böyle bir siteme hakkı var mı?Rabbül alemin herşeyi yerli yerince yapmamışmıdır?SSen hem cinslerinin içinde güzel ol güzeli temsil et güzel örnek olmaya çalış gerisini ancak Allah cc hükmü ve dileği düzeltir .Ayrıca eğrininde hikmeti vardır unutma!Selametle bir kere daha düşün ve yeniden ifade etmeye çalış güzel niyetini dünya güzeli can kardeşim:)

Selamun aleyküm, gönlü güzel olan sensin ablacım, Allah razı olsun...
Rabbim her şeyi; hayrı da şerri de yerli yerinde yaratmış ve sebeb-i ilahi üzerine yaratmıştır, buna amenna...
Lakin benim sitemim, kendinin farkında olmayan, yaptığı yanlışın farkında olmayan, hemcinslerime....
Biraz da eski günlere (çocukluk dönemlerime) olan özlemimden de bu şekilde yazdım...

Niyetim güzel ve dikkat çekmesi için yazmaya gayret sarf ediyorum, bazen sesin yankı bulması için, güçlü ve sert çıkmasına ihtiyaç vardır...:tamam:. yine de hatırlatman için teşekkür ederim...

Hamdolsun ben örnek olmaya gayret sarf ediyorum, bundan böyle de daha dikkatli adım atıyorum.. Biiznillah...:tamam:.

Allah'a emanet ol ablacım..

Üst Alt