İdeallerım ve çelişkilerim

tozduman

Moderatör
Moderatör
İdeallerım ve çelişkilerim.
Selamun Aleykum. Benım ıcın bunları yazmak cok zor ve şu an ağlıyorum. 26 yaşındayım. Gönül sizim samımı oldugumu bilmenızı istıyorum. Bana gercekten evladınız gibi nasıhatta bulunmanızı Allahtan diliyorum. Ben lise mezunuyum ve meslek olarak tekstılde stilistliği seçtim. Okudugum okulun meslegımle hiç alakası yok ama 5 senedır vazgecemıyorum sanırım bu bende saplantı oldu. 6 ay işssiz kalıyorum başka bir iş yapamıyorum. Zorladım bir kere başka bir iş de çalışmayı 15 gün boyunca gece gündüz ağladım. Ben iş görüşmelerinde Allah muhabbetı yapıyorum elımde değil kendılıgınden oluyor ve gerı çevrılıyorum.

Çok çalışkan bır kızım ama o makama gelıncede bırşeyler eksık oldugunu anlıyorum. İnanılmaz tuzaklardan gectım ben tekstılde. Kötülük yapamıyorum sustum yuttum. Meslegıme tutkuyla bağlı oldugum ıcın bir kalem düşse besmele çeker yerden kaldırırım.

Gecen hafta bütün çizimlerimi rengarenk kalemlerımı tek tek kırdım yırttım ve çöpe attım. Artık bitti yenıden başlayacagım başka şeylere yönelecegım dedım. Sürekli işssiz kalmak sacma sapan ınsanlar, tuzaklar bunlarla ugrasmayacagım. Yaz sezonu Kış sezonu bahaneler vs vs bitti artık. Babam tarafından aşagılanırım gücüme gıtmıyor. 4 Ay önce saclarımı okşadı ona cep telefonu aldıgım ıcın, mutlu olmadım sahte geldi. Başımın üstünde yerı var asla sırtımı dönmem. Bütün herşeyı çöpe attım gördükce canım acımasın dıye babam hayallerimi çöpten almış depoya koymuş. Annem söyleyince bır kere daha canım yandı. Babam hayallerımı emeklerımı çöpten toplamış çünkü. BANA DIYORSUNUZ Kİ AKILLI OL UYANIK OL ablacıgım ben dıyorum ki size olamıyorum hayatıma kötü insan gırınce Allah bana dırek rüyamda verıyor bu insandan uzak dur diye çünkü insanları sevıyorum yınede kötülük gelmıyor aklıma. Kimseye de sırtımı dönemıyorum.. Bu son gördüğüm rüya yorumunuz benı çok etkıledı anlayabıldıgım kadarı ıle size soyleyecegım.

Güzel bır rızkım var benı bekleyen ama tekstıl de arıyorum yanlış yapıyorum bumudur ?

Erkek arkadaşım benım için doğru bıri degıl mı bu mu ? Nişan hazırlıgı yapılıyor köyde çimler ekılecek, arazı düzenlenecek ailem şimdi orada. Eğer erkek arkadaşım benim için hayırlı değil ise ben ona sırtımı dönemem ki, nasıl kıyarım ona belkı annesı yaşasaydı. Benı Allah bilir o ezsin gecsın üstümden 26 senedır kimseyı ezemedim.
Ve ıkı dünya arasındayım bir tarafım aşk ile, Allah ile dolu bır yanım erkek arkadaşım. Böyle söyleyınce bana kızıyor benı kımle aynı yere koyuyorsun diyor haklı ama kalbım böyle.

Ben erkek arkadasımdan önce kendımı sadece Allaha yakıştırdım. Benı en iyi anlayan Allahtır. Erkek arkadaşımın ananesı senelerdır hep dua etmiş. Erkek arkadaşıma Allaha aşık bır hanım nasıp et demiş. Kolaymı ki böyle olmak. Anane benden hoşlanmıyor çünkü ben ananeye göre istanbul kızıyım. (Dua kabul nıye sıddıkın Ahı) Köyde büyüdüm, ben köy kızıyım Depremden sonra ıstanbula taşındık.. Ben Allaha aşık mıyım bilmiyorum ama kendıme hiç hayrım yok. Başkalarına ettıgım dualar kabul oluyor.. Anlamıyorum bazı şeyleri çok derin yaşıyorum. Yeniden başlamak ıstıyorum ama nereden başlayacagım bılmıyorum. Oturdugum evı ıstemıyorum anneme tasınalım dıyorum ama burada kiralar çok pahalı. Böyle karışık bir haldeyım erkek arkadaşımın adı mustafa.

Ben bır kaç kere erkek arkadaşımla ayrılmayı denedım ve imanım cok yandı . Ben onu sevıyorum sadece Aşkları karıştırıyorum. Abla ben çok açım yuvama doğmamış cocuklarıma bır kızım olsun adı hüma olsun. Çocuklarıma yazılar yazıyorum hıc kalplerı kırılmasın dıye. Belkıde herşey benım sucum hassas olmasaydım bu kadar. Allahın yanına koşa koşa gıdıp ona sarılmak ıstıyorum. Bazen seccadenın ustunde oturup tıtreye tıtreye aglıyorum. Rabbımı görmedım hıc ama sevıyorum. Ablamla paylaşınca bana psikolojın bozuk dıyor. Doktora gıt dıyor belkıde gıtmelıyım. Ben kendımı çözemıyorum.

Birde bakıyorum meslektaşlarıma hepsı zırvede benım ne eksıgım nerede hatam var dıyorum. Kişiliklerımızı ölçüyorum tartıyorum ben ınsanlara emır veremıyorum caycıdan cay ısteyemıyorum. Erıyorum karşısında saygıdan ricadan. Şirketın caycısı bıle bana emır verıyor :) . Titrey

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam, Bazen dilimiz bir şey söyler ve ister ama farkında olmadığımız içteki bazı sesler farklı şeyler fısıldar...
Maharet o içtekileri keşfetmektir. Oraya yerleşip isteğimiz hayatı yaşamamızı engelleyen korkular çelişkiler,endişe ve kaygılarla bizi baskı altında tutan düşüncelerimizi onları özgür bırakmak ,
Allah'a sığınmak, Allah'ın merhametine sığınmak...

Ne zaman tam,bir birey olursan, ne zaman kendini tanıyıp buradayım dersen o zaman,İçinde Bulunduğun ortam, değişecek. Sen kendini bulmadan neyi,kimi değiştirmeye çalışıyorsun?
İslam’ın İman’ın,teslimiyetin ruhunu üflemek gerek..
Kararsızlıklarımızın, çelişkilerimizin temelinde de içimizdeki bu farklı sesler yatar...nefsimizin, ruhumuzun,vicdanimizin sesleri hep farklı olursa bir beden arzında bir beden ,kafesde Üç farklı Ses... AKIL ,NEFİS VE KALP ...

HAYATIN İÇİNDEKİ BU YAŞANTIDA.İNSAN BEDENİNDE AKIL ,NEFİS VE KALP SANA HİZMET EDEN 3 MELEK GİBİDİRLER.
İNSAN AHLAKİ OLARAK YÜKSELE BİLİR VEYA DÜŞE BİLİRDE . BU İNİŞ VE ÇIKIŞTA SANA YARDIM EDECEK SADECE SENİN VUCUDUNDAKİ SEMALARDA ALLAHIN SENİ YARATIRKEN SANA LÜTFETTİĞİ PEYGAMBERLERİN MAKAMLARININ HAKİKATINI İDRAK ETMENDİR..

SANA SENİN AKLIN, SENİN KALBİN ,SENİN NEFSİN YARDIM ETMEDİKÇE HAYATIN İÇİNDE AKIL HAYAL ALEMİNE NEFSİN O HAYAL ALEMİNDEKİ YANLIŞ DÜŞÜNCELERİ YAŞAMAYA KALBİN PİŞMAN DAHİ OLSA O NOKTADA AKIL VE NEFSİN İLE YAŞAMAYA MECBURDUR.ÇÜNKİ AYNI BEDEN ARZINDA O BEDENİN ÜÇÜDE AZALARIDIR....
AKIL ,NEFİS VE KALP HEPSİ BİR ARADA BERABER SECDE ETMEDİKCE SELAMETE ERMEK ZOR...

Akıl h.z. Allahın biz kullarına verdiği en büyük nimetidir her hareketin anahtarıdır...Hayırlı yöne kullanmamızı h.z. Allah cümlemize nasip etsin.amin

tozduman

Moderatör
Moderatör
Titreye titreye ağladım yazıları yazarken sanırım herşeyımı paylaştım bunları düşünmek bıle zor gelıyor.
Mustafa ıle cumartesı günü görüştüm. Görsenız yüzümü mıdenız bulanır sıvılce ve yara ıcındeydı bütün iç dunyamdakı sıkıntılarım yüzüme vurmuş yüzüme uzun uzun baktı ve dedıkı O yaralarından öperim senın ben senin kalbını sevıyorum dedı. Kalbım huzurla doldu. Allah ondan razı olsun.
Mustafa sporcu yüzü bebek gibi cocuk Allah ona içinin güzelliğini dışına vurdurmuş ben ise tam tersi .
Bazen Kuranı Kerımı gögsume saklayıp kendımı denıze atıp sürüklenesım gelıyor.
Gönül sızım abla bana yardım edebılırmısın ben ne yapmayalım . Nasıl olmalı eksıgım nedır fazlam varmı . Bütün bu olanlar nedır.
Ruya tabırınızı sahılde okudum ıdrak etmeye çalışıyorum ama soluma bakıyorum eglencedeler sagıma bakıyorum genclık elınde bıra şişesı denıze bıra kutuları yüzüyor. Ben anlamadım beni. Çok uzun yazdım ALLAH affetsın benı Allah sızden razı olsun. Ben kımseye açamadım içimi böyle .

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selamun Aleykum , Abla Ben kalbımdekıleri keşfetmeye çıktım dünyada soğudum. Herkesin yaptığı şeyler beni mutlu etmedi doydum doymuşluğu yaşadım. Sevgıye çok açtım onuda yaşıyorum. Çok şükür lutfettı
Akıl ,nefs, Kalp ile teslim ol dıyorsunuz onu anladım. Cok dogru soyledınız ben nefsımı hiç köreltmeye çalışmadım ama ALLAH TARAFINDAN DOYDUĞUM BAZI ÇİRKİNLİKLER VAR. Çok şükür
Söyledıgınız gibi yapacağım aklımı nefsimi ve kalbimi de seccadeye koyacağım. Tüm varlıgım ile teslim olacagım.

Ablacagım burada kafam çok karıştı anladıgımı da yazmak ıstemedim korktum şaşırdım yanlış anladım dıye tekrar sormak ıstedım. ALLAHIN SENİ YARATIRKEN SANA LÜTFETTİĞİ PEYGAMBERLERİN MAKAMLARININ HAKİKATINI İDRAK ETMENDİR. Burada tam olarak ne demek ıstedınız.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Allah bizleri iki sınıf üzere yaratmıştır. Her ne kadar genel olarak insan isek de, insan içinde birilerimiz erkek, birilerimiz de kadındır. Erkek kadın seçimini belirleyen de sadece Rabb'im'izdir. O'nun emrine, takdirine ancak ve ancak ram oluruz!
Allahü Teala erkek ve kadınları "fıtraten" de farklı yaratmıştır. Onların fiziki yapıları, ruhi dönemeçleri, duygusal algılamaları, hissiyatları, kalp ve gönül itibariyle derinlikleri, estetik halleri birbirinden farklıdır ki bu farklılıkların hemen hemen tamamı da fıtratla, yaratılışla ilgili bir husustur.
Erkek, ifade ettiğimiz farklılıklarda, görsel olarak kadınlardan biraz daha kabadır. (Kaba ifadesi eleştiri değil) Yani, onların görsel olarak zahirleri, çok alımlı ve estetik değildir kadınlara göre.
Elbet erkeklerin ve kadınların bu farklılıkları da "sorumlulukları"na havidir, mükellefiyetliklerine havidir!
Allahü Teala "evlenmeyi" erkeğe de kadına da aynı derecede emrederken, "eğer fakir iseler" istisnai bir durumu da "erkeklere" bir emir olarak ifade eder ve onlara tavsiyelerde bulunur. Ayetini istisnai kısmı kadınları bağlamaz.
Çünkü, Allahü Teala, erkeğe, nikah ve düğün mükellefiyetini aile olduktan sonra da ailenin bütün nafaka giderlerini yüklemiştir ve ona bu mükellefiyetleri yerine getirmesini de emir buyurmuştur. Bu da erkeğin kadına göre çok ince ve narin bir estetikte olamayacağını da beraberinde getirmiştir fıtrat olarak!
Bu tesbit şunu da beraberinde getirir: Kadına içe dönük, erkek ise dışa dönük merkezdedir. Yani, kadın hane içersine çok daha iyi yakışan, erkek de hane içi dahil dışarıya da (mükellefiyeti açısından) yakışan bir yapıdadır.
Yani, tesbitleri ve örnekleri çoğaltmak mümkündür.
Diyeceğim o ki, erkeklerimiz ve kadınlarımız tarafından fıtratımızla ilgili Allahü Teala'nın bizlere yüklediği incelikleri bilmemiz gerekmektedir.
Elbet kadınlarımız, kendi alanları istikametinde okusunlar, bilgi sahibi olsunlar, İslami ortam ve imkanlar ölçüsünde çalışsınlar lakin nereden bakarsanız bakın kadınlar için bütün bunlar mükellef tutulmuş bir emir ya da mecburiyet olmayacaktır İslam olarak.
Kadın cum'a namazı elbet kılar, ama onun "estetik" hali (fıtri yaratılışı), kendisine "cum'a"yı bir emir olarak, bir mecburiyet olarak eda etmesinin hilafınadır, ki Peygamberimiz'in bu bağlamdaki hükümleri de buna havidir! Kadın cum'a kılabilir ama kadının cum'a'ya gitme mecburiyeti yoktur denilir!
İşte kadın hemen hemen her sahada böyledir, ki bu işle de alakalı bir durumdur.
Baba, erkek evlatları için iş ortamları oluşturabilir, çalışma sahaları meydana getirebilir ve belki de çocuklarına bu bağlamda sitem edebilir ama kız çocuklarına ise asla bu meyanda sitem edemez! Çünkü, kız çocuklarının İslam eksenli böyle bir mecburiyetleri yoktur! Bunların özümsenmesi gerekir! Kızlarımız tarafından da, babalarımız tarafından da. Bazı kızlarımız bunları bir aşağılanma olarak ele alıyor asla! Böyle düşünmesinler. İslam, onlara daha çok, benim de ifade edemeyeceğim bir şekilde, derin bir sevginin, derin bir saygının tezahürü olarak değer veriyor.
Elbet bunun yanında, kadınlarımız da istisna olarak mecbur tutuldukları sahalar da vardır.
Düşünün ebelik, bu sahaya girer. Kadın doğum uzmanlığı bu sahaya girer. Mahrem hastalıklar, mahrem ameliyatlar hep bu sahaya girer. Ve diğer kadınlarla ilgili mahrem iş ve ameliyeler.
Günümüzde, yaşadığımız toprakların hemen hemen hiçbir sahasında İslami bir güzellik yoktur devletin teb'asına sunduğu güzellikler anlamında. Böyle olunca da iş hayatımızı, aklımızı, enerjimizi, gayemizi vs. hep dünyevi bir hal ile ifade etmeye çalışıyoruz. Hepimizi buna dahiliz. Bu halde bizleri sıkıntıya, hüzne, depresyona ve bazı travmalara sürüklüyor.
Halimiz şu olmalıdır:
Güzel bir müslüman ve arkasından güzel ve İslami bir aile saadetidir.
Erkek gücü nisbetinde çalışsın ve nafakasını temin etsin,
Kadın da gücü nispetinde kocasının hanesinin hanımefendisi olsun.
Her şey yalan, ölüm gerçek.
Dünyevi hayaller, idealler, mefkureler bizleri hüzne ve ağlayışlara vesile kılmasın, değmez!
Allahü Teala yar ve yardımcımız olsun. Kadınlarımızın da erkeklerimizin de.
Dua ile.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm Tozduman kardeşim, senin için olan hislerimde yanılmadığımı bir kez daha bu yazınla anladım..

Ben şuna inananlardanım; kalp kendine yakın bulduğu kalbi bulur ve onunla görüşmek ister! senin yazında bazı yerlerde kendimi gördüm! Çünkü; ben de bu siteye üye olmadan önce, çok karamsar, rotasız bir gemiydim aynı senin gibi!

AKIL ,NEFİS VE KALP HEPSİ BİR ARADA BERABER SECDE ETMEDİKCE SELAMETE ERMEK ZOR...Ağzına yüreğine sağlık Gönül Sızım Abla'm ne güzel söylemiş..

Ben onun bu sözünden ne anlıyorum biliyor musun? iki şey;

1.si= Bu üç azalarınla Allah'a bir bütün olarak yönel! Bu azalarının hepsi aynı dili konuşacaklar ama...
2.si ise; Yine başka bir iş için bile; bu azaların üçü de aynı dili konuşacak ve bir şey 'e karar verirken üçü de hem fikir olacaklar!

Buradaki hem fikirlik çok önemli! bir örnek verirsem eğer;
ben bir işe başlamadan önce gönül defterimi çıkarır, önce bu işten bana gelebilecek olan artıları ve eksileri yazarım..

Daha sonra da hangi taraf ağır gelirse ona göre yoluma devam ederim...Bu çocukluğumdan beridir böyle ve ben bundan gayet memnun kalırım..

Gönül sızım ablamın dediği gibi; üç aza'ma da sorarım karar verirken; aklım onay verince kalbime dönerim, kalbimden onay alınca nefsime! nefsim her zaman bir bahane bulur ama; işin içinde Allah rızasını gözetirsen, Allah kalbine bir huzur ve sekinet verir.. Kalbinden bir ses; Doğru yoldasın! diye seni destekler..İçindeki buhrandan anca namaz ve en çok ta Kuran okumak kurtarır...
Tabi ki dua etmek de insan da pozitif bir enerji oluşturup, sakinlik, dinginlik ve Rahman'a yakınlık verdiği için de bol bol dua et! içinden geldiği gibi...
Allah'ım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, hakkımda hayırlı olanı gönlüme razı eyle… Hz. Ali (k.s.)

RAHMAN VE RAHİM OLANA EMANETSİN KARDEŞİM...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İdeallerim çelişkilerimin açılımı, kalbin nefisle güreşidir! Kalp, idealleri kucaklarken; nefis çelişkileri kuşanandır!
Netice nedir?
Ne olacak, bazen kalbim nefse galiptir; bazen de nefsim kalbe galiptir! Belki de çoğu kere nefsim mi galiptir? Zor soru vesselam!

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Akıl ve kalbi yola getirmek kolay ama "nefs" her zaman dik kafalı ve itiraz ediyor! onu yola getirmek mesele...

Asıl zorlu süreç nefisle olan Mücadele'dir...Nefis le yapılan cihat, cihatların en büyüğüdür vesselam..

Nefsini yenen kendini yener, kendini yenen de; başka insanlar için çabalar ve hak yolunda rıza kazanmaya başlar..

Selam olsun Hak rızası için uğraşan, nefislerinin ipini bırakmayanlara...:)

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Emos evet selam olsun... :) :) Sağolasın.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm.
Ben buraya bu yazıları yazdım ya o kadar kolay değil dI !
Buradaki yazılanları ben yaşadım.
Ben olmak hakikaten zor dur.
Allah kimseye benim yaşadığım zorluk ve sıkıntıları vermesin !

Şubat ayınin sonunda erkek arkadaşımi seyire uğurladım.
Onada söylemiştim Mart ayını atlatirsak herşey düzelecek değişecek.
Bu 1 ay benim gözümün ışığını aldı.
Tek bir gecem yok aglamadigim.
Etmediğim dua kalmadı 5 aydan fazla oldu issizdim.
Erkek arkadaşım 1 ay seyirde konuşamamistik ondan biraz destek alıyordum.
Gönül sızım abla büyük ekmekli rüyam ve depresyon!
Depresyona girdim !
Erkek arkadaşıma öyle şeyler yaptım ki çocuk bana tahammül edemedi .
Annemi arayıp helallik istedi .
Ben ayrilacaktim.
Depresyon umutsuzluk ne kadar kötü.
Bir gece beni vakti geldi diYip ziyarete gelen o adam gelecekmi diye bekledim.
Kendime olan inancım o kadar zayıf Tiki kendimi musibet gördüğüm için erkek arkadaşımın hayatını etkilediğimi bile düşündüm.
Evet 1 ay doldu bir kaç gün önce.
Iş haberi çıktı ama ben vazgeçmiştim artık.
Görüşmeye gidemedim aynaya baktım Gözümde ışık yok.
Erkek arkadaşım geldi dün zorla beni götürdü ve dediki son kez dene bu son olsun .Eğer olmaz sa artık bu sektöre girmeyeceksin dedi .
Istemeyerek yarım yamalak 10 dakika da bitti is görüşmem Ve ise alındım.
Çalışacağım firma büyük ve kurumsal firma Hayal ettiğim gibi.
Ama mutlu değilim çünkü kalbim kırgın !
Kalbim hayallerime ve umutlarım a kırgın !
Kalbim zamana ve zamansizliga vakite kırgın.
Ama gideceğim şu an da başka is seçeneğim olmadığı için nişan ima az kaldı. Cebimde 5 kuruş para yok.
Kendi ayaklarimn üstünde durmaya alışmışim.
Babama da tahammül edemiyorum artık.
Hergün ev temizlemek çok zor ev hanımlarinin işi gerçekten çok zor.
Bundan sonra hersey düzelir ama benim herseye rağmen içimde ölmeyen çocuk artık geri gelir mi bilmiyorum.
Hayatımın en zor ımtihan ların dan birini verdim.

Ve kirginim.
Bununda hayrinı ileride anlarım.
Ben hayallerime kavuştum şu an da ama artık ben ben değilim.
Sesimin tonu sertleşti !
Suretim sertleşti !

Bu siteye insanlar yazı yazıyor ya hayatını sorununu sıkıntısını paylaşıyor öyle göz ucuyla okuma .
Cevap yazmak. Zorunda değilsin cevap ta yazma bazı cevaplar insanın yüreğini parçalar .
Bu yüzden iyi oku ders çıkar ama yüreğinde hissetmiyorsan aklınla yazıp çizme kardeşim benim paylaşımlarima hele hiç dokunma. .
Selam ve Dua ile

Üst Alt