Para insanı bozar mı?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Para insanı bozar mı? Eğer kişi gerçekten insansa para insanı bozmadığı gibi ait olduğu sınırlarına geri çekilir...
Paranın açamayacağı kapı var mıdır? Para içerden kitlenmiş kapıları açamaz.

Bir Müslümanlın para ile arasındaki mesafe ne kadar olmalıdır? İmanını belli edecek kadar. Bilirsiniz, para ile imanın kimde olduğu belli olmaz derler. Ama eğer kişi parayı kalbine değil cebine yerleştirmişse imanını görünür kılmış olur.

Fazla para göz çıkarır mı? Paragöz değilseniz fazla para göz çıkarmaz...
Ama insanı unutkan yapar. Paragöz insanın felsefesinde `vakit nakit içindir`.

Para insanda hangi mefhumu satın aldı? Para insanın dünyasında `değer`i satın aldı...
Nesnelerin, eşyaların hatta insanların değeri yok artık fiyatları var. `Sen kaç paralık adamsın` diyerek karşınıza dikilen para azmanlarını görmüyor musunuz?

Yoksul kimdir? Dünyada paradan başka hiçbir şeyi olmayan adama yoksul denir. Her şeyi var ama parası olmayana ise fakir denir.

Para parayı çeker mi gerçekten? Para ile para arasında görünmez mıknatıs vardır, birbirini çeker...
Bu yüzden mülkiyetin meşru anlamda sınırlanması şarttır. Meşru sınırlama ise zekât ve infaktır...
Adam seksen yaşına gelmiş hâlâ kârını artırmakla meşgul..
Bir de kalkıp `hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya çalışmak lazım` demesi yok mu?
Peygamberimiz ahireti kazanmanın yolu dünyadan geçer demek istiyor...
Yoksa öleceğinizi aklınıza getirmeden gözünüzün önünü göremeyecek denli para kazanın demek istemiyor.

Parayı veren mi düdüğü çalacak, bu mu Nasrettin Hocamızın ahlaki ilkesi?

Nasrettin Hoca`nın böyle bir ahlak dersi vereceğine hiç ihtimal vermiyorum...
Parası olmayanların da düdük çalma hakları vardır...
Her şey para değildir. Hele çocuksa hiç değildir...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Birçok müslümanı bozduğu vakidir.
O yuzden sen erken davranıp parayi bozarsan..
o seni bozamaz. para bozulan bir çok hayır yerleri vardir...
Parayı ''amaç'' haline getirmeyip ''araç'' haline getirilirse ve bu nazarla olaya yaklaşılırsa Allah'ın izniyle bir bozulma olmaz...

Müslümanlarımızın parası olan ile olmayana farklı davrandığına bir çok kereler sahit olmuşumdur.
Marifet hırkaya değil, hurkaya olmalı ama kime anlatırsın ki...
Selam ve dua ile selamet ile Hayra kalin...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bana bazen derler ,Allah(c.c.) daha çok versin diye , onlara cevabım Neden beddua ediyorsun ki? dfrt..
Allah (c.c.) Azıtmayacak kadar çok , Sapıtmayacak kadar az para nasib etmesin inşallah..
ote yandan hayat bir imtihan. imtihanın da araçları var...
para, makam/mevki,.. bunlar amacınıza göre sizin cehenneminiz de olabilir cennetiniz de..
önemli olan, Allah'in size takdir ettigi bu "imtihan vesilelerini kerih görmeden" yerli yerince ve muslumanca kullanmak..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Para insanı bozar, İman sahibi Müslüman da ise zorlanır, bazen bozar bazen bozamaz!!!

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
bencede insan fazla para görünce ne yapacağını şaşırıyor yolunu bile karıştırıyo.para ihtiyaç belki ama fazla oluncada insanı yoldan çıkarıyor.bunun örneği asrı saddete de yaşanmıştır sahabeden olan salabe efendimizden zengin olmsı için dua istiyor efendimiz dua ediyor salabe zengin oluyor ama salebe namazları ibadetleri terk ediyor hatta zekat memurları zekatları almaya gidince onlara siz benden haraç istiyorsun diyor ve en sonunda hakkında cehennem ayeti iniyor.rabbim bizleri azdıracak mal para vermesin az veripte aratmasın çok veripte azdırmasın inş..

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba.Kardeşim,eline sağlık.Çok güzel yazmışsın.Bende sizin gibi düşünüyorum.Bu gün ilk defa buradan üye kardeşlerimin yazılarını okumayı ve cevaplar yazmayı keşfettim.Çok sevindim.İnşallah,bundan sonrada daha çok okuyup,daha çok bu bilgi okyanusunda kulaç atmaya gayret edicem.Paranın GÜÇ etkisinden ŞUUR boyutunda kurtulabildiysek,sorun kalmıyo.Yani sahiplenme duygusundan kurtulmayı kastediyorum.Günümüzde güncel ve güzel bir konuyu dile getirmişsiniz.Hoşça kalın...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Para insanı bozar, İman sahibi Müslüman da ise zorlanır, bazen bozar bazen bozamaz!!!

her insani degil baskanim..para ile alinan insanlari..anca bozar...
paranin bir insan icin olan konumunu goz onune almaliyiz.. para cebimzde olmali yuregimizde degil...sırıtık.:,

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
bencede insan fazla para görünce ne yapacağını şaşırıyor yolunu bile karıştırıyo.para ihtiyaç belki ama fazla oluncada insanı yoldan çıkarıyor.bunun örneği asrı saddete de yaşanmıştır sahabeden olan salabe efendimizden zengin olmsı için dua istiyor efendimiz dua ediyor salabe zengin oluyor ama salebe namazları ibadetleri terk ediyor hatta zekat memurları zekatları almaya gidince onlara siz benden haraç istiyorsun diyor ve en sonunda hakkında cehennem ayeti iniyor.rabbim bizleri azdıracak mal para vermesin az veripte aratmasın çok veripte azdırmasın inş..

Allah (c.c.) Azıtmayacak kadar çok , Sapıtmayacak kadar az para nasib etmesin inşallah..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Merhaba.Kardeşim,eline sağlık.Çok güzel yazmışsın.Bende sizin gibi düşünüyorum.Bu gün ilk defa buradan üye kardeşlerimin yazılarını okumayı ve cevaplar yazmayı keşfettim.Çok sevindim.İnşallah,bundan sonrada daha çok okuyup,daha çok bu bilgi okyanusunda kulaç atmaya gayret edicem.Paranın GÜÇ etkisinden ŞUUR boyutunda kurtulabildiysek,sorun kalmıyo.Yani sahiplenme duygusundan kurtulmayı kastediyorum.Günümüzde güncel ve güzel bir konuyu dile getirmişsiniz.Hoşça kalın...

Mehmet kardesim yazilari okumayi ve yazmayi kesfettiginize cook sevindim..ins. birbirimizin ilmi ve hayat tecrubesinden
yararlanacagiz...
Paranın GÜÇ etkisinden ŞUUR boyutunda kurtulabildiysek sorun kalmıyo...demissiniz aynen..
Para ne iyi bir hizmetkar ne kötü bir efendidir...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Para kimini bozar, kimini bozmaz... Beni bozmaz mesela:D Niye bozsun ki? Dünya benim olsa yiyeceğim 2 tabak yemek... O da Allah c.c sağlık afiyet verirse yerirz! Hepsi bu...

tozduman

Moderatör
Moderatör
Benı bozuyor . Ne kadar sokakta cocuk varsa dagıtıyorum.
Varsa son yol paramı bıle cocuga verıp eve yuruyerek gelıyorum.
Varsa sokak cocugunu alıp gıcıklık olsun dıye o bakışlara en guzel restaurtantta önce fırca yıyoruz garsonlardan almak ıstemedıklerı ıcın sonra da yemek yıyoruz :)
Ayakları cıkplak gordugum her cocukla benımde ustum başım kırlı olsa yalın ayak onunla otursam dıyorum..
Amaaa bu kez uzun zaman işssiz kaldım anneme çok yük oldum bundan sonra dagıtmak yok . Allaha bunada karşı savurma dıyor Allah.
Savurmayacagım ama cımrı de olmayacagım zaten olamam kı :)

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Para insanı neden bozsun ki. Paranın çokluğu bir anlamda huzura vesiledir, kullanmasını bilirsen!
Tabiki paranın bozduğu insanlar da az değildir.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aslında iman, yaş, tecrübe bana göre çok önemli üç faktör (aklıma gelenler) belki başka etkenlerde olabilir. Şimdi ben kendimden eminim... Para beni bozmaz. Önüme tır dolusu para koysanız yapacağım şeyler bellidir... Meşru dairenin dışına çıkmam (Allah şaşırtmasın) Fakat 10-15 sene öncesi olsaydı belki bu kadar emin olamazdım. :bilmemm:.

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Annem hep der "para bende ne arar".:tamam:.
Haftalık harçlık ister kendi maaşlarından, harçlığınıda harcamaz.
Ekonomi böyle büyümez derim, paranın ekonomiye katılması gerekli.dfgtndfgtn
Pazar, market, faturalar herşeyi attı üzerime.
Sonrada oğul ev geçindirmeyi idare etmeyi öğren dedi. sırıtık.:,
Anne dedim sen alışmışsın rahmetli babam tarafından yönetilmeye, attın herşeyi üzerime.utngc..

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Birde annem bazen paraları bile yıkar,(obsesif kompulsif hijyen) peteklerin üzerine sıralar. İyiki diyorum harçlıkların az anne. .:tamam:.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Peygamberimiz zengin olamaz mıydı? Yoksa cidden Peygamber zengin değil miydi?
"İki günü birbirine eşit olan ziyandadır" buyuran biri nasıl zengin olamaz? Düşündürücü..!
O zaman şöyle bir gerçek olmasın:
Allah Rasülü, kazancının artanının tamamını dağıtıyordu..!!!
Belki de incelik burada...
Bunu yapabilecek miyiz yapabiliyor muyuz?

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Parayı bir ARAÇ olarak gören insanı bozmaz!!

Parayı bir AMAÇ olarak gören insanı bozar!!

Bu kadar kısa ve net!

Parayı hayatının merkezi haline getiren (paraya köle olan) insanları gerçekten anlamıyorum!..

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Bundan sonra petekte paraları görünce, şöyle diyeyim.
Anne paraları yıkamanın en guzel yolu infak etmektir. :)
Önce yıkayadabiliriz sıkıntı yok canım annem.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Bundan sonra petekte paraları görünce, şöyle diyeyim.
Anne paraları yıkamanın en guzel yolu infak etmektir. :)
Önce yıkayadabiliriz sıkıntı yok canım annem.

Para beni bozmaz ama ben parayı iyicene bozarım..! :) :)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Para beni bozmaz ama ben parayı iyicene bozarım..! :) :)
Şimdiye kadar bozmadısan az daha bekle derim hocam... Sanki daha yükselecek gibi, en tepeden bozarsın... Dolarları diyorum yani dfr5.. Euro'da olabilir. Hangisi varsa artık.aawwe..

Üst Alt