Silinmiş Kişiliğim

zeynebb

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum. Anlaşılmadığım , anlaşılmaya çalışmaktan vazgeçtiğim son zamanlarda (rüya yorumu ararken) çıktı bu site karşıma. Bu bölümü görünce içimi dökmek istedim. Tarafsızca destek ya da eleştirilerinizle güç verebilirsiniz diye düşündüm.

Allahu Teala 'yı bilmeden büyüdüğüm bir çocukluk geçirdim. Varlığını kabul ettiğim ve daha fazlasını bilmediğim bir çocukluktu. Ama hoppa tiplilerden değildim. Kendimce değerlerim vardı. Yalan iki yüzlülük riya sadakat güven eminlik önem verdiğim şeylerdi. Liseyi ailemden uzakta okudum, okumak çok önemliydi! Ailevi sebeblerden yaşadığım sıkıntılar beni uzakta olsam da derinden etkiliyordu. Sorunlarımı paylaştığım kendisinden güç aldığım arkadaşımla ciddi düşünmeye başladığımda lise 2deydim. Çünkü sevgili ol ayrıl bana göre bir durum değildi. Kararım kesindi.

Lise son sınıfta vesilelerle islama yöneldim. Namazıma başladım, tesettüre girdim. (Bir süre sonra ise bir Şeyhe ks tabii oldum. Ama bu sırrımı kimse bilmiyordu.) Ciddi düşündüğüm arkadışımın da onay vermesi beni mutlu etse de bir süre sonra elimde patladı. Çünkü o da hevesimi alınca herşeyi bırakırım diye düşünmüş beni kaybetmemek için ses etmemiş meğersem.
Daha sonra islami şartları sunduğumda tamam sen bana da yön verirsin beraber herşeyi yaparız dediği kabul ettiği için evlendim ama belli sebeblerden başörtümden vazgeçtim. İyi bir lisede okuduğum için ve ilerde bütçede eşime destek olmak ve herhangi olumsuz bir durumda ayaklarımın üzerinde durmak için üniversite de okumam lazımdı yani ailem ve eşim bunu bana sürekli söylüyorlardı. Sınava girdim üniversiteyi de kazandım. Oturduğum şehre 3saat uzaklıktaydı üniversite. Belli şekilde halletik. Ancak bir bebeğim olacağını öğrenince dondurdum üniversiteyi. Herkes karşı çıksa da inanışıma göre bebeğimi kucağıma almam şarttı.

Eşimde tuhaf haller vardı ve tuhaf rüyalar görüyordum. Toz kondurmak istemiyordum ama doğumuma bir ay kala öyle bir ihanete tanık oldum ki yer yarılsa da içine girsem diye düşündüm ama olmadı. (Annem ve kardeşim son bir ay olduğu için bizdelerdi. ) Eşim kardeşime ilgi duyuyordu. Mesajları okudum kardeşimi ikna etmeye çalışmıştı ama olmamıştı. Ne hikmetse kardeşimin telefonu elime almıştım o gün.. Annem toparlan kızım dönelim dediyse de karnımda bebeğimle babamla problemlerimin olduğu eve dönmekten korkmuştum. Eşim öğrendiğimi anlayınca pişman olduğunu anlık bir olay olduğunu söyledi ve ben çaresizce pişman olduğuna inanmak isteyerek affettim.

Daha sonra bebeğim doğdu. Bebeğimle inanamayacakları kadar güzel ilgilendim, evimden başka evliliğimden ailemden başka hiçbirşeyi gözüm görmüyordu. Bu arada tabiki evlenmeden önce koştuğum islami şartların hiçbirini eşim yerine getirmemişti. Ve bende kıldığım namazları aksatmaya başlamıştım. Bir gün tevvafuki eşimin ihanetlerinin kardeşimle sınırlı olmadığını öğrendim.
İnternet telefon apartmandaki kişilerle bakışmalar vs. Rüyamda görüyordum ama yakıştıramıyordum inanmak istemiyordum. Eşimin ilgisini çekmek evliliğimi kurtarmak onun istediği gibi saçı maşalı eli ojeli yüzü boyalı bir kadına döndüm. Ve islami herşeyi bıraktım. Allah’ ın adını anmayı dahi bıraktım.
Daha sonra tayinimiz başka bir memlekete çıktı. Oraya gittiğimizde aile bütünlüğümüz bozulmasın diye yeniden sınava girip oradaki üniversiteyi kazandım. Okulda başarılıydım bebeğim bana güç veriyordu. Ama rüyalarım bitmiyordu. Zaten bende her rüyanın arkasından bir açık buluyordum, buldukça yoruluyordum tükeniyordum. Aileme de birşey diyemiyordum ve çok yalnızdım. (Kimseye gitmedim-sadakat önemliydi benim için)

1.senemin sonlarında dayanamadığım için ve artık her gördüğüm genç kızla yada kadınla eşimi ilişkilendirmeye başladığım için psikolojik olarak tamamen çöküp benliğimi kaybetmeye başladığım, zaman zaman intihar etmek isteklerimden dolayı ayrılmak istedim.

Karşı taraf yok desede benimle adliyeye kadar geldi. Ama kapısından döndük. Ben ise baba evine döndüm. Eşim beni ikna etti bir süre sonra ve beni geri götürmek için geldi. Herşeyimiz hazırdı yeni başlangıç için sabırsızlanıyordum ve çok umutluydum. Allah’ın sevmediği helali yapmak istemiyordum. Ancak eşimin benim farketmediğim belli hareketlerinden babam eşimin kardeşimi taciz ettiğini anlayınca eşimi evden kovdu. Şöyle ki onlar birbirlerinden kaçıyorlardı ve babam anlamıştı. Eşim gel beraber gidelim dedi, ailemize yazık etme dedi.... Dedi de dedi... Gitmedim. Babaevinde 1 ay dayandıktan sonra evladım için ve uzun süreli ayrılığın onu pişman edeceğini düşündüğüm için geri döndüm.

Döndüğüm gibi rüyalarımda başladı. Üniversitedeki arkadaşımla dertleştiğimde, arkadaşım bana bilinçaltı takma artık bak yanlışı yok dedi. Gerçektende yoktu. Temiz ilerliyordu. Ancak birgün hata yaptı ve aslında hiçbirşeyden vazgeçmediği ortaya çıktı. Bunun üzerine telefon faturalarının detayını kendi mailime yönlendirdim. En çok mesaj atılan numara bilin bakalım kimindi??? Tabiki kardeşim. Sürekli taciz ediyormuş meğer. Kardeşim hiç cevap vermemiş. Bana neden söylemediğine gelince ayrılamıyorsun ki bilsen ne olacak üzülme diye demedim dedi. Tabi bu arada başka kadınlarda varmış. Hepsi ortaya çıktı. Sonra evime haciz için ihbarname geldi.

Meğersem kumar oynuyormuş ve dünya kadar borcun içine girmiş.
Tüm bunlar niye başıma geldi diye isyanlar ederken lise son sınıfta bağlandığım Şeyhimi ks hatırladım. Ya Rabbi beni vekile ulaştır tarikatımı tazeleyeceğim dedim. Ve bir saate kalmadan sınıfımdaki bir arkadaşımla aynı yere bağlı olduğumu öğrenince ertesi gün hemen vekile gittik. Tarikatımı tazeledim. Şartları yerine getirdim ve o gece dua ettim. Eğer bu evlilik hayırlıysa bu adamın kalbine merhamet koy Rabbim yok değilse bende ne varsa sök at dedim. İki güne kalmadı eşime karşı hissiz oldum. Kararımı verdim boşanacaktım. Çünkü duamın kabulüne göre artık hayır yoktu.

Nasıl ne zaman diye düşünürken oluşan uygun zamanda baba evine döndüm. Hemde tek bir çöpümü bile alamadan. Evladımla yollara düştüm. Okulu da bitirmek zorundaydım artık başka çarem yoktu.
Evladımı babasına bırakmak istemedim ama soğuktum kucağıma alıp evladım diye bağrıma basamıyordum. Mahkemenin sonunda boşandım. Bitti. Biterken zorlu süreçler yaşadım. Ama Şeyhimin ks himmetiyle atlattım. 3sene içinde Okul da bitti. Mezun oldum.
(Bu 3sene içinde eşinden ayrılmış bir kadın olduğum için kullanmaya kalksalar da Rabbim cc izin vermedi. Biraz aptalım insanların iyi niyetlerine inanmak istiyorum ama altından başka şeyler çıkıyor. Evlenmeyi düşünsem bu vaadle bile kandırıp faydalanmak isteyen olduysa da Rabbime cc sonsuz şükür Şeyhime ks sonsuz teşekkür. Hep muhafaza edildim.)

Mezuniyetten sonra Babaevine döndüm çünkü atanma meselem vardı. Olmadı. Bu sene yeniden hazırlanırken babam önüme engeller koydu. Herkes sınav için her gün birikim yaparken ben gerilerde kaldım. Sonra 1ay kadar hastalık geçirdim daha da geride kaldım. Şimdilerde ise toplanmaya çalışsam da başarılı olamıyorum. Ayrıca sanki arada kalmış gibiyim. Sohbetler manevi kitaplar ilgimi çekince faydalanmak istesem derslerime ihanet eder gibi hissedip bırakıyorum, derslerime yüklensem ahiretime ihanet eder gibi hissedip bırakıyorum. (Zaten derslere hiç odaklanamıyorum) Dünyamı düzene sokmadan ahiretimi kazanamam diye düşündüğüm için bir süre herşeyi bırakıp sadece derslerime yoğunlaştım ama bu sefer maneviyatımda gerilemeler başladı. Bir orta yol tutturamadım. Bocaladım ama çözümü hala bulamadım. Tek bunlarda değil babamla da ayrı uğraştığım için herşey karıştı.

Şöyle ki Babam ateistim der inanıyorum der inanmıyorum der. Yani içini kimse bilmez. Ama Resulullah ı asv dikkate almaz, Ehlibeyti sevmez, Şeyhimi ks sevmez. Zulmeti çoktur bize. Aynı evin içinde düşman gibi olduğumuz zamanlar olur. Evladımın başını okşayıp oyun oynamaz. Zaten zamanında bize yapmadı, alınmıyorum o yüzden. Ama nefsi için herkesi kırıp geçirir. Bunlardan dolayı Evladımı burada yetiştirmeye devam etmek istemesem de şartlarımı zorlasam da bu sınavı kazanacağıma bir umudum yok. Çünkü geride kalmak beni çökertti. Kazanamazsam problem değil. Rızkı Rabbim verir bilirim. Hayırlısı der boynumu bükerim. Ancak Kazanamadığım takdirde babamın benden beklediği şeyleri (tesettürümden vazgeçme, faizli işlerde çalışma gibi) yapamam ve yeni sorunlar çıkar. Ve bitanecik evladım elime bakıyor. Babamdan kendim için bir şey isteyemezken evladım için hiç isteyemiyorum.
Git çalış diyeceksiniz ama şeriate uygun çalışma ortamı nerde buralarda? Heleki Deniz kenarı bir kesimde. Ben ise feraceli baştan aşağı siyahım. Tesettürümden taviz vermediğim için tuhaf bakışlara maruz kalıyorum, çarşıya dersaneye gitsem hastalanıp eve dönüyorum, kendi babamdan bile laf duyuyorum. Ama vazgeçemem. Rabbulalemin’in cc rızası herşeyden üstün değil mi?
Eski halime baktığımda eli çabuk atik herşeyin altından güçlüce kalkabilen bir ben vardı. Şimdi ise pasif çaresizliğini acizliğini kabul etmiş sanki düşünme yetisini kaybetmiş bedenen beynen uyuşmuş bir ben var gibi. Bu durumu nasıl aşacağımı bilmiyorum. İnsanlardan da sıkıldım. Dünyanın merkezi kendi, doğruları tek doğru gibi davrananlardan. Herkese saygı gösterirken saygı görmemekten de sıkıldım. İnsanlara olan sevgim gitmeye başladı. Güvenim zaten gitti. Evimin içi heleki babamın olmadığı vakitlerde dünyanın en güvenilir en huzurlu yeri. Tek hissettiğim gerçek bu.
Bidee ayrıca asli düşüncem şeriate uygun olmayan yerde çalışmamaktan ve hattaki medresede ilim almaktan, islama hizmet etmekten yana. Ama bunu bir rafa kaldırdım.
Evlen yuva kur derseniz. Düşündüm, gönlümde evladımla beni kabul edebilecek şeriati üstün tutan birisi olursa neden olmasın diye? Ancak annem şöyle dedi kimse elin çocuğu için ihtiyaçtan fazlasını yapmaz kızım. Çocuğunun farklı istekleri ilgileri olsa eşinden isteyemezsin. Atanmana bak. Paranı biriktir. Eşinin yok dediğine çocuğunun kalbi kırılmasın mahsun kalmasın diye kenarda birikmiş paran olsun. Çocuğumun babası bana neler yaptı? Başkası kim bilir…? Sanırım annem haklı.
İsteklerim farklı mecburiyetim farklı… Kimsenin beni anlamadığını düşündüğüm içinde buraya yazdım. Tavsiyelerinizi yorumlarınızı eleştirilerinizi bekliyorum.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşim.
Çok güçlüsunuz ve bu yüzden size saygı Ve sevgi oluştu kalbim de.
Samimi siniz güzel bir kalbiniz var, bazı misralar da ben de vardım.
Okurken yazılarınızı kalbimde hissettim.
Aptal hele hiç değilsiniz ,akıllı bir hanım siniz bu kadar sıkıntıyi Allah cc akıllı ve yürekli kullarına nasip eder.
Kardeşim Allah öyle ki sınarda sınar bitti dediğin an başlar.
Başladı dediğin an biter.
Tefekkür ile bakıp sabırla yürümekten başka çaremiz yok :(
Kız kardeşimiz numarasini degistirseydi keşke numarasini engelleseydi keşke ve hatta size belli etmeden savcılığa şikayet etseydi Ama olsun vardır herşey de bir hayır.
"Gönül sızım abla size yazar onun yazdıklarını hayatinizin merkezine yerleştirin "
Allah size ve evladiniza Ahirette ve dünyada iyi hal nasip etsin.
Hakkinizda hayırlısı olsun.
Allah üzerinizde olan sıkıntı hükmünü merhamete çevirsin inşallah.
Selametle kardeşim.

Çok şey yazarım da isyan olur, kavga ve gürültü olur.
Üç günlük dünya bir kadınin evcilikle başlar yuva hasreti.
Hep acı, hep üzüntü önümüze tepsiyle sunulsada tatlı, artık korkuyoruz gülümsemeye !
Isyan ise bu , ne tatlı isterim ne acı.
Vakti mi bekliyorum !
Bizi bu hale koyan bizim hatamiz mi ?
Kaderimiz mi ?
Imtihan mi ?
Imanimizmi?
Gunahimiz mi ?
Hangi insan çok sevilir ?
Gönlü mahzun olup ezilen mi ?
Yoksa arsiz olup zehir olan mi?
Ben inanıyorum ımtihan diyorum.
Zehire bakıyorum mussmutlu ve huzurlu.
Zehirli olan Ben miyim yoksa .
Bende bu cümleleri kuruyorsam artık hani bazen gelsin diyorum azrail .
Yani artık vücudumda kaldirmiyor.
Aklım kalbim de bikmis artık .
Olumlu düşün olumlu olur diye birşey yok ama olumlu düşün hayal kırıklığı diye birşey kesin var.
Fazla bi secenek de yok öyle güzel bir ömrümüz var ki geceye pişman sabaha korkak.
Geceye Vurgun gündüze Vuslat.
Çok dertli yim bu gece..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşim. Allah cc. yar ve yardımcınız Olsun..
sıkıntı sonrası ferahlık..inşaALLAH...
Başımıza, sebepsiz gibi gelen sıkıntılar aslında bunlar bizim kendi ellerimiz ile yaptıklarımız ve bu sıkıntılar bize bir şeyi öğretmek için gelirler ve bize öğretmek istediklerini öğretmedikce de bizden gitmezler...Bir musibet bin nasihatten iyidir misali.

Bize ALLAH’tan korkmayı öğrettiler, Kulundan değil..!
Aşk bir gün biter, dert bir gün biter...
KAYBETTİĞİMİZİ SANDIKLARIMIZ..BELKİ DE KURTULDUKLARIMIZDIR…

Ay doğmuyorsa yüzüne güneş vurmuyorsa pencerene
Kabahati; ne güneşte ne de ay da ara...Gözlerindeki perdeyi arala!...
Hz.Mevlana

Üstadım! dolmamış çilemiz var ise;Allahu alem,Hâl-Ene imtihan ve eksiğimiz var demektir...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Yapacak bir şey yoktur. Yaşadığınız yeryüzünü, Allahü Teala'nın gönderdiği İslam tezyin etmeyince bir anda an'nız, bulunduğunuz mahal, çalıştığınız saha ve ikamet eylediğiniz mekan "zindan"a ve "karanlığa" dönüşüyor. Çünkü, İslam o toplumun bakışına, kriterlerine, değerlerine ve iş hukukuna yön verememiş, veremediği gibi, İslam da o saha içersinde tardedilen olmuş, kovulan olmuş bir anlamda düşman kılınmış. Siz kişiliğinizi, zahirinizi, halinizi, görünürlüğünüzü ve her türlü eyleminizi İslam'la tezyin etseniz de bir anlamda anlamadığınız bir şekilde aniden "yalnız"laşabiliyorsunuz. Elbet bu hali yaşayanlar sadece sizler değilsiniz. Ne ağlayanlar var, ne sızlayanlar. Kodeslerde çürüyenler var. vs.
Müslümanlar birbirlerine sahip çıkmalıdırlar. Bu haldeki kardeşlerine yardımcı olmalıdırlar. İşin esprisi budur lakin bu da Müslümanlar tarafından ikame edilemiyor. Her bir kardeşimin kendine göre bir sızısı, bir derdi ve bir ağlayışı sözkonusudur.
Sizler sabırla ve azimle İslam'ı kuşanacak ve hayatınızı İslam'la şereflendireceksiniz. Ki bu hal hepimizin halidir de aynı zamanda...
Selamlar...

zeynebb

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykum selam Tozduman kardeşim.
Gönlünüz güzel olunca benim için güzel hissetmişsiniz.
Dualarınız için Rabbulalemin cc razı olsun. Ve misliyle fazlasını Size nasip etsin inşallah.

zeynebb

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykum Selam Gönül Sızım.

Başımıza, sebepsiz gibi gelen sıkıntılar aslında bunlar bizim kendi ellerimiz ile yaptıklarımız ve bu sıkıntılar bize bir şeyi öğretmek için gelirler ve bize öğretmek istediklerini öğretmedikce de bizden gitmezler...Bir musibet bin nasihatten iyidir misali.

Yazmışsınız, her bir kelimesine katılıp şükrediyorum. Rabbulalemine yaklaşmama vesile olduğu için.

Eşimi kaybettiğimi sanmadım çünkü son ayrılışımda yürekten istedim ayrılmayı. Ve arkama dönüp bakmadım. Ama haklısınız büyük bir kurtuluştu.

Ay doğmuyorsa yüzüne güneş vurmuyorsa pencerene
Kabahati; ne güneşte ne de ay da ara...Gözlerindeki perdeyi arala!...
Hz.Mevlana
Her iki tarafa da bir perde koyduğumun farkındayım ama perdeyi çözemediğim için kurtulamıyorum. Sadece biraz zamana ihtiyacım var. Rabbulaleminin cc izniyle üstesinden geleceğine inanıyorum. Ancak susmayan dış sesler beni ümitsizliğe itiyor.

Üstadım! dolmamış çilemiz var ise;Allahu alem,Hâl-Ene imtihan ve eksiğimiz var demektir...

İnsanız eksiğiz, tamam olur muyuz bir gün bilemem. O 3 senede inanın gelen her türlü derdi ve sıkıntıyı sevinçle karşıladım ve o sıkıntılara şükürler ettim. Burada takıldım, düştüm mü yoksa sendeledim mi bilmiyorum. Ama bir süre sonra yoluma tam olarak devam edeceğime inanıyorum.

zeynebb

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykum Selam İhvan.
Doğru haklısınız islam uğruna çekilmiş olan çilelerin yanında benimkiler sönük kalır.
Aslında diğer insanların sıkıntılarını dertlerini görünce kendi derdimden utanırım. Aman Zeyneb bak insanlar neler çekiyorlar seninki neki toplan kendine gel derim.
Yukarıda Gönül Sızı'na yazdığım gibi o 3sene imtihanların hepsini büyük bir neşe ile karşıladım. Tutunduğum yol gösteren ayetler, hadisler, evliya sözleri oldu. Kimseleri dinlemedim. Üniversitenin içinde ki bakışlara aldırmadım saygı beklemeden saygı gösterdim, bilmiyorlar Rabbim dedim benim gibi hissedemezler kırılmıyorum dedim, benim penceremden bakmıyorlar alınmıyorum dedim, benim yaşadıklarımı yaşamadılar farkında değiller dedim. Ümidimi umudumu yaşama sevincimi evladım için onunla birlikte ayakta tuttum. Ama burada bu şehirde o şekilde kendime verdiğim telkinleri az deneyebildim , üzüm üzüme baka baka kararır misali ben biraz onlara mı döndüm diye kendimle kavga etmeye başladım. Kendimle yaptığım kavga mı beni güçsüz kıldı? Bilmiyorum.
Sizlere yazarken bazı şeyleride farkediyorum. Ne kadar çok konuşuyor demeyeceğinizi umuyorum. Söz uçar yazı kalır misali dönüp dönüp okuyarak kendimi canlandırmak istiyorum.

Rabbulalemin cc razı olsun.
Selam ve Dua ile.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Kardeşim sen dilediğin kadar içini dök.
Burada herkes yardimci olur, bir fikir verir, bir dua eder, birşeylerin düzelmesine vesile olur.
Buradaki kardeşlerimiz de yeri geliyor yazıyor kendisi ile yüzleşiyor.
Vaktin oldukça uğra kardeşim tesadüf diye birşey yok degil mi defalarca ogrendik bunu .
Imtihanini başarı ile vermede yanında oluruz inşallah.
Senin dua nada ihtiyacimiz var.
Hiç bir şey yapmazssak dua ederiz :(

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"Ama bir süre sonra yoluma tam olarak devam edeceğime inanıyorum. "

inşaAllah....
Sen Kendini değiştirmedikçe !!hiçbir şey değişmez...

duaa..acilangul1

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykum Selam İhvan.
Doğru haklısınız islam uğruna çekilmiş olan çilelerin yanında benimkiler sönük kalır.
Aslında diğer insanların sıkıntılarını dertlerini görünce kendi derdimden utanırım. Aman Zeyneb bak insanlar neler çekiyorlar seninki neki toplan kendine gel derim.
Yukarıda Gönül Sızı'na yazdığım gibi o 3sene imtihanların hepsini büyük bir neşe ile karşıladım. Tutunduğum yol gösteren ayetler, hadisler, evliya sözleri oldu. Kimseleri dinlemedim. Üniversitenin içinde ki bakışlara aldırmadım saygı beklemeden saygı gösterdim, bilmiyorlar Rabbim dedim benim gibi hissedemezler kırılmıyorum dedim, benim penceremden bakmıyorlar alınmıyorum dedim, benim yaşadıklarımı yaşamadılar farkında değiller dedim. Ümidimi umudumu yaşama sevincimi evladım için onunla birlikte ayakta tuttum. Ama burada bu şehirde o şekilde kendime verdiğim telkinleri az deneyebildim , üzüm üzüme baka baka kararır misali ben biraz onlara mı döndüm diye kendimle kavga etmeye başladım. Kendimle yaptığım kavga mı beni güçsüz kıldı? Bilmiyorum.
Sizlere yazarken bazı şeyleride farkediyorum. Ne kadar çok konuşuyor demeyeceğinizi umuyorum. Söz uçar yazı kalır misali dönüp dönüp okuyarak kendimi canlandırmak istiyorum.

Rabbulalemin cc razı olsun.
Selam ve Dua ile.

Allah razı olsun ama sizin sızılarınız da öyle üzerine basılıp geçilen şeyler değildir. "Halinize şükrediniz falan kardeşlerimizin hali daha vahimdir" kabilinden bir kıyaslamanın içersinde de olmadım. Yani dağınıkız! Birbirimize yardımcı olamıyoruz. Sahip çıkamıyoruz. Böyle olmamamız gerekir gerektiğinde bizler size sizler bize cem'an yardımcı olmamız gerekiyor İslam'ın emri de bunu ifade ediyor ama maalesef bu bağlamda hem kendimizi disiplinize edemiyoruz hem de İslami toplumlar kendilerini disiplinize edemiyor. Daha çok mes'elenin bu yönüne dikkat çekmek istemiştim. Yoksa içinde bulunduğunuz sızılar, yaşadıklarınız, hüzünleriniz öyle kolay şeyler de değildir.
Allahü Teala yardımcınız olsun. İslami güzellikten ödün vermeyiniz ve her bir anınızda da Allahü Teala'yı sevindirmeye gayret ediniz önemli olan burasıdır.
Dünya size toptan dargınmış, sitemliymiş ne gam ne de keder, Yaratan Rabb'iniz sizin yanınızda olsun önemli olan burasıdır.
Bu hali kuşanmayı Rabb'im hepimize nasip eylesin, dualarımla...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm es selam sevgili Zeynep kardeşim; ne çok benzer taraflarımız var, yazında dikkatimi çeken bir şey var haram faiz bulaşmayan iş demişsin ya bende tesettürüme kavuşunca bunun derdine düştüm araştırdım ve faize bulaşmayan para kazanç duymadım ,görmedim hani bir hadisi şerifte efendimizin belirttiği ''ahir zamanda haramın kendi olmasa isi dumanı bulaşacak her şeye ''diyor ya galiba zaman o zaman:( hayatımızda kesişen noktalar var yaşanan ortak hisler değerler var, beni anlayacak bir kardeşim daha burada aramızda olmasına sevindim.Sevgili Tozduman kardeşim çok güzel ifade etmiş siz burada bizlerle oldukça bizleri de seninle bulacaksın inşallah tesadüf diye bir şey yok tevafuk var ben bu güzellik ile buraya geldim tıpkı senin gibi...:)Selam ve dua ile Allah cc emanet ol tekrar hoş geldinmrhbba..acilangul1

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Dualarımdasınız değerli kardeşim...duaa..

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Arkadaşlar, İslam'ın olmadığı bir yerde, İslam meşruları değil, orada ne hakimse, hakim olunan şeyin meşruları kaimdir. Hadiseye sadece "faiz" meselesinden bakmayınız. Orada hakim olan değerler, "faiz"i helal kılmışsa bu ne demektir, cem'an İslam'ın meşruları "haram"; İslam'ın haramları da "meşru" demektir öyle değil mi?
İslam kumarı da yasaklamıştır,
İslam şans oyunlarını da yasaklamıştır,
İslam alkol ticaretini de yasaklamıştır,
İslam (genel bazda, özde istisnalar olabilir), karma eğitimi, karma çalışmayı, karma beraberliği de yasaklamıştır,
İslam, zina ve kadın ticaretini de (cinsellik vs.) yasaklamıştır, vs...
Dolayısıyla, yaşadığınız mahal içersinde inandığınız İslam ile zahirinizi ve batınınızı tezyin ettiğinizde bir sürü sıkıntının ve hüznün sizlere karşı ayaklandığını göreceksiniz.
İşte, İslam'a düşman olan bu sistemi lağvedip yerine İslam'ın güzelliklerini getirmek olacaktır! Bunu kim yapacaktır, İslam'ı yaşayan erkek ve kadınlar yapacaktır. Bugün bizler cehennemin ateşinden korkuyor, ahiretimizden endişe ediyorsak, hep bu bizlere yüklenen önemli görevimizi ihmal etmemizden dolayı endişe ediyoruz demektir. Çünkü görevimizin zorluğu bir anlamda da sanki imkansızlığı ortadadır.
Peygamber'in ifadesiyle parolamız ne idi:
Kötülüğü "EYLEM"le düzeltmek, ortadan kaldırmak...
Kötülüğü "KAVLEN" düzeltmek, ortadan kaldırmak.
Kötülüğü "BUĞZEDEREK" kendinden emin kılmak.
Bu üç özelliğimizi kuşanmak kolay olamasa gerek.
Selamlar.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Size bir çok konuda katılıyorum İhvan bey olması gerekeni söylüyoruz .Allah cc emri bu diyoruz şahsım adına söyleyeyim gücüm yettiğince yapmaya çalışıyorum ama bu işler tek kişi ile değil dediğiniz gibi cemaatle, ümmetle birlik olarak çözülecek....Yapılmayınca böyle bireyler arada sıkışıp kalıyorlar Zeynep kardeşim,ben ve bizim gibi Hakkın emrini yaşamak isteyen din kardeşlerimiz:( özellikle bayanlarda zorluk daha fazla malesef kadınlara özgürlük adı altında değerlerini kaybettirilmiş, saygınlığı, Allah cc verdiği hakları elinden alınmış sonrada karşılında özgürlük verilecekmiş ,KÖLELİK OLMASIN SAKIN O?
Ben bu vakitte erkeklerin olduğu bir ortamda çalışmak yerine eşimin getirdiği evimizin helal nafakasına razı gelip evimde çoluğum çocuğumla evim işleri ile uğraşsa idim daha iyi değilmiydi? Para özgürlük değildir? Para kazanmanın karşılığında kadınların sahip olduğu tüm güzellikleri de yitirmiş olduk:( İşte ben kurulu düzenin Allah cc emirlerinin tersine giderken o çarkın içinde yürümek zorunda olduğumdan yoruluyorum tek başıma düzeltemem... Hem evimde olsam hem evde çalışıp para kazansam ne güzel olurdu!!!

zeynebb

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum.
Dua ve destekleriniz için teşekkür ediyorum, Rabbulalemin cc herbirinizden razı olsun inşallah.
Hümeyra kardeşim ortak yanımızın olmasına sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Ama zorlu yolda destek önemli. Birbirimizi anlarsak destek olabiliriz. Rabbim cc yar ve yardımcımız olsun.

Allahu Teala'nın rızası için haramlara direnmeye devam etmeliyiz. Pes ettiğimiz an şeytanın sevindiği an, kaybettiğimiz an. Çalışmayı istemesemde mecbur olmam belimi büküyor ama yinede fetvasını almayı düşünüyorum. Rabbim cc doğru yoldan sıratı müstakimden ayırmasın bizi inşallah.
Selam ve Dua ile.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Hümeyra'ya...

Haklısınız. Kadın erkeğe nispeten daha "zor"u kuşanmıştır. O kuşanmışlık da "fıtri"dir. Yaratılıştandır. Allahü Teala sizleri bu şekilde takdim etmiştir. Sizler erkeklere nisbetle, daha narin, daha nazik, daha naif, fiziken ve ruhen çok daha ince ve hassas bir çizgidesiniz ki bütün bunlar yaratılıştandır. Bütün bu özellikleriniz hanenizde bulunduğunuza havidir. Bir de düşünün dışarıdasınız ve çalışıyorsunuz ki bunun zorluğunu ben asla anlatamam! Onu sizler yaşıyorsunuz!
Kur'an ayetleri, erkeklere nisbetle herhangi bir konuda (mesela cadde sokak) size çok daha geniş yer vermiştir. Erkeğin bu halini bir ayet ifade etmişse, sizle ilgili 10 ayete yakın malumat vardır.
Bu da kadınların "zor" olduğunun tezahürüdür.
Allah yardımcınız olsun.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah'u teala bizleri daha narin hassas yaratmış doğru söylüyorsunuz, insan yapımı bir çok narin eşya, edevata bakarsak onlarda detaylıdır ,detay demek daha fazla ve geniş alanda teferruatı var demek inceliği var demek kadında öyle işte ama bir o kadar da kolaylık la donatmış Rabbim biz kadınları bu da erkeklerin zorlanmaması için galiba ama hala şikayettelerçook kommiik

Biz bir tatlı söze kanar,o sözle her türlü kötü düşünceyi silebiliriz ,bir dal ota ,böceğe tav oluruz,buna rağmen bize gelen kestirme yolları bırakıp dolanbaçlı,karışık alengirli yolları seçenler sonra ''kadınlar karışık anlamıyoruz'' demesinler hiç kabul edemeyeceğim en azından kendi adıma qqww..k

Ben eşimin bana hitabının sonuna ekleyeceği''m''sahiplenme harfini eklediğinde dünya benim olmuş gibi sevinen bir insanım bunu yapmayı kötü bir şeymiş gibi algılayıp kendine bir harfi esirgemeyi marifet bilen bir harfle duvarlar ören insan mı karışık, benim gibi bir sahiplenme duygusunu ifade eden tek harfe tav olan kadın mı?hhım
Detay olarak çok alana dağılan inceliğimiz konusunda sizlere zor gelebiliriz çünkü yaradılışınız gereği her şeyi üstünden yaşadığınızdan zor yoksa dediğim gibi kolaylıkları da çok kadınların onları keşfedenler hiç zorlanmıyorlarçokk kommikk

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
'' sizle ilgili 10 ayete yakın malumat vardır.
Allah yardımcınız olsun.''
Amin ihvan bey zor olan kadınlar değil yineliyorum siz uğraşmıyorsunuz ki o detaylarla siz beylere değil zorluk dedikleriniz, biz hanımlar ise halimizden bu inceliklerle gelen malumattan hoşnutuz çünkü Rabbim yarattığının donanımını da kolaylığı ile vermiş kusur o kolaylığı kullanmayan biz kullardan kaynaklanıyor. O malumatlarla ,teferruatlarla güzel eylemiş yaradan bizi o teferruatlar olmasa annelik vasfımızın çoğu olmazdı ,kadın olmanın bir çok vasfı kaybolurdu Rabbim her şeyi tüm aritmetiği ve kusursuz olarak yarattığını kabul edince zor diye bir şey yok kolaylık, güzellik, esenlik var.Hikmetler var:)Elhamdülillah...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
'' sizle ilgili 10 ayete yakın malumat vardır.
Allah yardımcınız olsun.''
Amin ihvan bey zor olan kadınlar değil yineliyorum siz uğraşmıyorsunuz ki o detaylarla siz beylere değil zorluk dedikleriniz, biz hanımlar ise halimizden bu inceliklerle gelen malumattan hoşnutuz çünkü Rabbim yarattığının donanımını da kolaylığı ile vermiş kusur o kolaylığı kullanmayan biz kullardan kaynaklanıyor. O malumatlarla ,teferruatlarla güzel eylemiş yaradan bizi o teferruatlar olmasa annelik vasfımızın çoğu olmazdı ,kadın olmanın bir çok vasfı kaybolurdu Rabbim her şeyi tüm aritmetiği ve kusursuz olarak yarattığını kabul edince zor diye bir şey yok kolaylık, güzellik, esenlik var.Hikmetler var:)Elhamdülillah...

Biz kadınları çok güzel ifade etmişsin abla ağzına kalemine sağlık!...:.dost. ::komik..

Bizi (kadınları) bilen bilir!
Bilmeyen kendi bilir!...
.:tamam:. sırıtık.:,

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Allah'u teala bizleri daha narin hassas yaratmış doğru söylüyorsunuz, insan yapımı bir çok narin eşya, edevata bakarsak onlarda detaylıdır ,detay demek daha fazla ve geniş alanda teferruatı var demek inceliği var demek kadında öyle işte ama bir o kadar da kolaylık la donatmış Rabbim biz kadınları bu da erkeklerin zorlanmaması için galiba ama hala şikayettelerçook kommiik

Biz bir tatlı söze kanar,o sözle her türlü kötü düşünceyi silebiliriz ,bir dal ota ,böceğe tav oluruz,buna rağmen bize gelen kestirme yolları bırakıp dolanbaçlı,karışık alengirli yolları seçenler sonra ''kadınlar karışık anlamıyoruz'' demesinler hiç kabul edemeyeceğim en azından kendi adıma qqww..k

Ben eşimin bana hitabının sonuna ekleyeceği''m''sahiplenme harfini eklediğinde dünya benim olmuş gibi sevinen bir insanım bunu yapmayı kötü bir şeymiş gibi algılayıp kendine bir harfi esirgemeyi marifet bilen bir harfle duvarlar ören insan mı karışık, benim gibi bir sahiplenme duygusunu ifade eden tek harfe tav olan kadın mı?hhım
Detay olarak çok alana dağılan inceliğimiz konusunda sizlere zor gelebiliriz çünkü yaradılışınız gereği her şeyi üstünden yaşadığınızdan zor yoksa dediğim gibi kolaylıkları da çok kadınların onları keşfedenler hiç zorlanmıyorlarçokk kommikk

Siz kendi zorluğunuzu, biz erkeklerle kıyaz etmişsiniz. Siz zorsunuz derken, biz erkeklere göre zorsunuz, siz anlaşılmazsınız falan demedim ki, sizin kadar anlaşılan insanlar yoktur sizleri biz zaten takdir ediyoruz,
Yaratışta var olan estetiğinizin güzel bir tezahürüdür bu husus, yani zorluk,
Biz de mutluyuz sizler de mutlusunuz, bunu kabul ettim ama,
Sizin iş için dışarıya çıkmanız ya haramdır ya da meşrudur ama ihtiyaridir,
Biz erkeklerin iş için dışarıya çıkmamız Allah'ın açık bir emri bir farzıdır!
Ne demek istediğimi son cümleler anlatıyor zaten...

Üst Alt